وزارت صحت عامه: سالانه ۶۰ هزار تن به مرض سل مبتلا می‌شوند

چهار شنبه 11 حمل 1395/

وزارت صحت عامه در مراسم تجلیل از روز جهانی مبارزه با بیماری سل یا توبرکلوز اعلام کرد که سالانه حدود ۶۰ هزار نفر در این کشور به مرض سل مبتلا می‌شوند. سالانه چهارده هزار تن در اثر این بیماری در کشور جان‌های شان را از می‌دهند.
توبرکلوز مرضی است که از انتقال یک نوع میکروب به انسان بوجود می‌آید. سرفه بیشتر از دو هفته، بی‌اشتهایی، خستگی، عرق شبانه، تب و باختن وزن، از علایم ابتلا به این بیماری mandegar-3است. این بیماری قابل وقایه و تداوی است و مبتلایان به این بیماری در سراسر افغانستان به صورت رایگان تحت درمان قرار می‌گیرند.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت‌عامه‌ این بیماری را یکی از چالش‌های صحی در افغانستان اعلام کرد و گفت این وزارت در همکاری با بورد ملی مبارزه توبرکلوز و دیگر نهادهای صحی بین‌المللی طی یک سال اخیر تلاش‌های زیادی به منظور از بین بردن این بیماری انجام داده است. به گفته آقای فیروز، افغانستان پیش از این در میان بیست و دو کشوری که در آن موارد ابتلا به بیماری توبرکلوز زیاد است قرار داشت، اما امسال توانسته خود را از میان این کشورها بیرون کند.
آقای فیروز گفت مراکز تشخیص و درمان توبرکلوز در سال گذشته بیشتر شد و در حال حاضر ۱۹۳۷ مرکز در سراسر افغانستان برای تداوی این مرض فعالیت می‌کنند. فیروز افزود: «وقتی‌که تعداد این مراکز زیاد شد، به همان اندازه واقعه‌یابی زیاد، بیماران جدید شناسایی و تداوی می‌شوند. هم اکنون نود و هفت درصد مردم افغانستان دسترسی به خدمات توبرکلوز دارند.»
وزیر صحت عامه گفت از حدود ۶۰ هزار نفر که سالانه به توبرکلوز مبتلا می‌شوند، حدود ۳۷ هزار نفر تحت تداوی قرار گرفته‌اند. این مقام حکومت افغانستان افزود که در گذشته مراکز تشخیص و تداوی مرض توبرکلوز در افغانستان بسیار اندک بود ولی در حال حاضر این مراکز افزایش یافته و افراد مبتلا می‌توانند با مراجعه به این مراکز، صحت‌یاب شوند.
زنان آسیب پذیرتر اند
داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر که همزمان ریاست بورد ملی مبارزه با توبرکلوز را نیز در افغانستان به عهده دارد، گفت که نزدیک به ۶۵ درصد قربانیان این بیماری زنان هستند. خانم سمر افزود که سالانه حداقل چهارده هزار نفر در افغانستان به دلیل ابتلا به بیماری توبرکلوز از بین می‌روند. براساس اظهارات خانم سمر از این ۱۴ هزار نفر، ۶۵ درصد زنان هستند. خانم سمر گفت که زنان افغان از مرض توبرکلوز آسیب پذیر هستند.
خانم سمر گفت که عامل عمده ابتلا به مرض سل، فقر است. به همین دلیل ساکنان کشورهای‌فقیر که از امکانات ناچیز زندگی برخوردار هستند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری توبرکلوز قرار دارند.
رییس بورد ملی مبارزه با توبرکلوز در افغانستان، افزود که برای محو کامل بیماری توبرکلوز در افغانستان نیاز به طرح استراتژی جامع است. او همچنین گفت که توجه بیشتر به زنان به ویژه کاهش در تعداد بارداری، کمک می‌کند تا این بیماری کاهش یابد. خانم سمر بر ارائه خدمات صحی به خصوص زنان تاکید کرد: «ارائه خدمات مورد نیاز خانم‌ها به شمول دسترسی‌شان به مواد ضد حاملگی بسیار مهم است به خاطر این‌که تعداد بارداری خود را بتوانند کمتر کنند و خطر مصاب شدن به توبرکلوز را پایین بیاورند.»
داکتر ریچارد پیپرکورن رییس سازمان صحی جهان در افغانستان توبرکلوز را یکی از چالش‌های عمده صحی در این کشور عنوان کرد. آقای پیپرکورن در این مراسم گفت، هرچند دولت افغانستان قادر شده تا در جریان سال گذشته ۳۷ هزار تن از بیماران توبرکلوز را شناسایی و تداوی کند، اما با آنهم بیست و سه‌هزار واقعه دیگر را تشخیص و تداوی نتوانسته است.
رییس سازمان صحی جهان در افغانستان، افزود که بیماری‌توبرکلوز قابل تداوی است و در صورتی‌‌که این بیماری تشخیص و تداوی نشود، منجر به مرگ فرد مبتلا به این بیماری خواهد شد. او خاطر نشان کرد که افراد معروض به خطر بلند ابتلا به توبرکلوز، بیشتر زنان، کودکان، اشخاص مصاب به سوء تغذیه، مهاجرین، بی‌جاشدگان داخلی و کهن‌سالان هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.