وزارت صحت عامه: ۱۳۶۷ تن در کشور به ایدز مبتلا هستند

/

وزارت صحت عامۀ کشور می‌گوید تلاش می‎کند تا از طریق یک برنامه ملی، مردم را از خطرهای ایدز و راه‌های جلوگیری آن آگاه کند. این وزارت از مردم خواست تا خون خود را داوطلبانه معاینه کنند.
بر اساس آمار وزارت صحت عامه افغانستان، ۱۳۶۷ نفر در این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند. این آمار فقط شامل کسانی است که رسماً ثبت شده اند.
وزارت صحت عامه روز جهانی مبارزه با مرض ایدز را با شعار «خون خود را برای [ویروس] اچ. آی. وی. ایدز آزمایش کنید. زیادتر دانستن و بهتر زیستن» تجلیل کرد.
ثریا دلیل، وزیر صحت عامه افغانستان روز یکشنبه در مراسمی که به مناسبت تجلیل از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز در کابل برگزار شد، گفت: «عملی نمودن این شعار ما را به صفر رسیدن انتانات جدید اچ. آی. وی، به صفر رساندن مرگ و میر ناشی از ایدز و به صفر رساندن حس نفرت، بدبینی و تبعیض از سبب ایدز تا اخیر سال ۲۰۱۵ میلادی نزدیک می‌سازد».
براساس آمار سازمان صحت جهانی، میزان ابتلا و مرگ و میر در اثر مرض ایدز در کشورهای شرق مدیترانه که افغانستان نیز شامل آن است، در سال‌های اخیر افزایش یافته است.
نگرانی از افزایش معتادان
آمار وزارت مبارزه با مواد مخدر نشان می‌دهد که حدود ۱۸ تا ۲۳ هزار نفر معتاد تزریقی در افغانستان وجود دارند. این نگرانی وجود دارد که این افراد با استفاده از پیچکاری های آلوده شمار مبتلایان به مرض ایدز را افزایش دهند.
وزارت صحت عامه در ۹ ولایت افغانستان خدمات تشخیص ایدز را ایجاده کرده است. در این مراکز خون داوطلبان معاینه می شود و حالت اچ. آی. وی. ایدز تشخیص می گردد.
افغانستان در حال حاضر پنج مرکز وقایه انتقال ویروس اچ. آی. وی. از مادر به طفل در شهرهای کابل، قندهار، هرات، ننگرهار و بلخ دارد.
خانم دلیل گفت که برنامه ملی مبارزه با آلوده‌گی به ویروس اچ. آی. وی. ایدز، تلاش‌هایی را برای آگاهی عامه به راه انداخته و از طریق نشر ماهنامه در مورد این مرض به مردم آگاهی می‌دهد.
مساعی مشترک
وزیر صحت عامه همچنان خاطرنشان کرد جلوگیری از انتشار مرض ایدز به کار مشترک بین نهادهای حکومتی نیاز دارد: «وزارت صحت عامه در این راستا کار مشترک و مساعی مشترک خود را با وزارت مبازره با مواد مخدر، وزارت عودت مهاجرین، اداره سره میاشت، وزارت داخله، نهادهای مدنی و شورای ملی اجرا می کند».
خانم دلیل از تمام رسانه‌های افغانستان خواست تا در آگاهی بخشی به مردم در رابطه با این بیماری همکاری کنند.
نقیب الله فایق، رییس کمیسیون صحت مجلس نماینده‌گان در این محفل از سیاستمداران افغان خواست تا برای پیشگیری از گسترش ایدز اقدام کنند: «ما زمانی موفق به کنترول ایدز می شویم که معتادان ما تداوی شوند و از ابتلای افراد سالم به مواد مخدر جلوگیری کنیم. ما پیامد و تاثیر ناگوار اعتیاد و ایدز را نگران کننده می‌دانیم؛ زیرا ما آن قدر مصروف جنجال‌های سیاسی و انتخاباتی هستیم که اندیشه‌یی به موارد ایدز و اعتیاد نداریم».
این نماینده پارلمان گفت حدود هزار نفر دیگر در افغانستان وجود دارند که حامل ویروس اچ. آی. وی. ایدز می باشند، اما ثبت نشده اند. فایق تاکید کرد که در مکاتب و مساجد افغانستان باید آگاهی گسترده ای از مرض ایدز به مردم داده شود.

اشتراک گذاري با دوستان :