وزارت فواید عامه: با معرفی سیستم جدید از تخریب جاده‎ها جلوگیری می‏کنیم

9 جدی 1392/

mandegar-2وزارت فواید عامه افغانستان برای جلوگیری ازتخریب جاده‌ها و اخاذی‌ها، سیستم جدید کنترل وسایط تناژ بلند معرفی کرده است.
مقام‌ها در این وزارت گفته‌اند که سیستم جدید کنترل وسایط تناژ بلند در جاده‌ها، دیجیتال است و جای ترازوهای ثابت کنترل وسایط سنگین وزن را خواهد گرفت.
نجیب‌الله اوژن وزیر فواید عامه در نشستی در کابل به خبرنگاران گفت که به دلیل شکایت‌های پیهم مردم از اخاذی‌ها توسط مسوولان در مسیر شاهراه‌ها، سیستم دیجیتال را معرفی کرده‌اند.
این سیستم از ماه حمل سال ۱۳۹۳ خورشیدی فعال خواهد شد و وزارت فواید عامه ترازوهای ثابت کنترل وسایط تناژ بلند را جمع خواهد کرد و میزان جریمه برای افراد متخلف نیز بالا خواهد رفت.
آقای اوژن افزود که در شاهراه‌های افغانستان ۲۳ ترازوی ثابت کنترل وسایط تناژ بلند نصب است و این ترازوها مشکلات زیادی را برای مردم و حمل و نقل افغانستان به میان آورده است.
او همچنین گفت که در کنار ترازوهای ثابت، سه ترازوی سیار هم دارند که نسبت به ترازوهای ثابت به مراتب نتایج بهتری داده است.
وزیر فواید عامه افغانستان می‌گوید که تا حالا چندین راه را برای کنترل وسایط تناژ بلند به کار گرفته اند اما موفق نشده اند که جلو استفاده سو زورمندان از ترازوهای ثابت تناژبلند را بگیرند.
با تطبیق سیستم جدید، انتظار می‌رود که علاوه به جلوگیری از اخاذی‌ها و بی مسوولیتی موظفین شاهراه، جلو تخریب جاده‌ها نیز گرفته شود. رفت و آمد وسایط سنگین وزن در سال‌های گذشته از دلایل عمده تخریب جدی جاده‌ها در شاهراه‌های افغانستان بوده است.حکومت افغانستان با کمک‌های بزرگ جامعه جهانی توانسته ده هزار کیلومتر جاده را اسفالت کند که ۳۵۰۰ کیلومتر آن شامل شاهراه‌های کشور می‌شود.بخش‌های زیادی از جاده‌ها در شاهراه‌های افغانستان به دلایلی از جمله بی‌کیفیت بودن مواد ساختمانی، بی‌توجهی به مراقبت از جاده‌ها به ویژه در فصل زمستان، انفجار ماین‌های کنار جاده‌یی و رفت و آمد وسایط تناژ بلند تخریب شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.