وزارت فواید عامه: ترمیم اساسی سالنگ‌ها پس از ایجاد راه بدیل آغاز می‌شود

گزارشگر:سه شنبه 11 میزان 1396 ۱۰ میزان ۱۳۹۶

mandegar-3معینان وزارت فواید عامه و وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی در رابطه به ترمیم سالنگ‌ها و جلوگیری از حوادث طبیعی در زمستان آینده به مجلس نماینده‌گان استجواب شدند.
عبدالرحمان صلاحی معین وزارت فواید عامه که در نشست روز دوشنبه (۱۰ میزان) مجلس نماینده‌گان صحبت می‌کرد، گفت که ترمیم اساسی سالنگ‌ها پس از ایجاد راه بدیل برای سالنگ‌ها آغاز می‌شود.
به گفته وی، سروی راه بدیل سالنگ‌ها به هزینه ۲۵۰ میلیون دالر از کمک بانک انکشافی آسیایی با یک شرکت استرالیایی قرارداد شده و کار عملی آن سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز خواهد شد.
راه بدیل سالنگ‌ها کابل، کاپیسا و پروان را از مسیر بامیان به بغلان وصل خواهد کرد.
خرابی سالنگ‌ها به ویژه در ایام زمستان از چالش‌ها اساسی شاهراه کابل- مزار شریف است.
نماینده‌گان مجلس انتقاد دارند که همه ساله میلیون‌ها افغانی به منظور ترمیم سالنگ‌ها از سوی وزارت فواید عامه مصرف می‌شود، اما هیچ نتیجه نمی‌دهد.
وزارت فواید عامه نیز این انتقاد را می‌پذیرد؛ اما تاکید دارد که ترمیم اساسی سالنگ‌ها بدون ساختن راه بدیل امکان پذیر نیست و این وزارت در تلاش آن است تا راه بدیل را برای این مسیر ایجاد کند.
عبدالرحمان صلاحی معین وزارت فواید عامه می‌گوید که تردد بیش از حد وسایط به ویژه وسایط تناژبلند شاهراه سالنگ‌ را متضرر کرده و این گذرگاه نیاز به ترمیم اساسی دارد که برای ماه‌ها بر روی ترافیک مسدود خواهد شد.
آقای صلاحی افزود که ترمیم اساسی سالنگ‌ها نیز سال آینده به هزینه ۵۰ میلیون دالر از کمک‌های مالی بانک جهانی، آغاز می‌شود.
به گفته وی، انجام سروی جاده بدیل سالنگ‌ها ۲۶ ماه طول خواهد کشید.
از سویی هم، محمد اسلم سیاس معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث گفت که این اداره برای جلوگیری از حوادث احتمالی زمستانی تدابیر ویژه را روی دست گرفته است.
آقای سیاس افزود، ۱۳ خانه اضطراری در دو طرف سالنگ‌ها ساخته شده و با وسایل گرم کننده و خوراکی مجهز شده اند که در صورت وقوع حوادث از آنان استفاده خواهد شد.
به گفته وی، این اداره در زمستان سال جاری در سالنگ‌ها برای ۱۰ هزار نفر آمادگی دارند تا کمک‌رسانی فوری نماید.
سالنگ‌ها همواره از شاهراه پرمخاطره کشور به ویژه در ایام زمستان بوده است.
حوادث ناگوار طبیعی در این گذرگاه همه ساله قربانی‌های زیادی از مردم می‌گیرند.
اما؛ جنرال رجب آمر حفظ و مراقبت از سالنگ‌ها تاکید دارد، مسافرانی‌که توصیه‌های ماموران موظف در این گذرگاه را عملی کنند، کمتر با مشکلات مواجه می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.