وزارت مالیه: از فرار مالیاتی در دو سال گذشته جلوگیری شده است

گزارشگر:دوشنبه 23 اسد 1396 ۲۲ اسد ۱۳۹۶

mandegar-3مسوولان در وزارت مالیه کشور تاکید می‌کنند که این وزارت با راه‌کارهای موثری که برای جمع‌آوری مالیات در دو سال گذشته روی دست گرفته توانسته که از فرار مالیاتی جلوگیری کند.
اجمل‌حمید عبدالرحیم‌زی، سخنگوی وزارت مالیه در مصاحبه با خبرگزاری جمهور می‌گوید که در دو سال گذشته، میزان جمع‌آوری مالیات در کشور نزدیک به ۳۰ درصد افزایش داشته است.
آقای عبدالرحیم‌زی تصریح کرد: “عواید دولت از مجرای اخذ مالیات در سال ۹۴ مبلغ ۱۲۳ میلیارد افغانی و سال ۹۵ مبلغ ۱۶۵میلیارد افغانی بوده و این ارقام در مقایسه با سال قبل آن با حدود ۳۰ در صد افزایش همراه بوده است”.
او می‌گوید: “این وزارت همچنان در دو سال گذشته، توانسته است علاوه بر تکمیل نمودن هدف‌های تعیین شده از سوی بانک جهانی در جمع‌آوری عواید درآمدهای افزوده به‌دست آورد و از بسته‌های تشویقی بلاعوض این بانک نیز بهره‌مند شود”.
به گفتۀ او، بانک جهانی در سال‌های ۹۴ و۹۵ هدف‌هایی به ترتیب ۱۱۴ و۱۳۲ میلیارد افغانی را در جمع‌آوری عواید دولت مشخص ساخته بود که حکومت علاوه بر رسیدن به این اهداف، درسال ۹۴ ه. ش، ۸ میلیارد و درسال ۹۵ ه.ش، ۲۳میلیارد افغانی عواید اضافی جمع‌آوری کرده است.
عبدالرحیم‌زی گفت: “در سال مالی ۹۶ نیز بانک جهانی هدف مالیاتی حدود ۱۵۲ میلیارد افغانی در جمع آوری عواید دولت مشخص ساخته که وزارت مالیه در جریان این سال نیز سقف مالی تعیین شده از سوی بانک جهانی را تکمیل خواهد کرد”.
او علت افزایش عواید دولت از طریق جمع‌آوری مالیات را برنامه‌های موثر وزارت مالیه در مبارزه با فساد مالی و اداری، نصب سیستم‌های دیجیتلی برای تثبیت و گرفتن مالیات و ایجاد شفافیت در پروسه استخدام عنوان کرده افزود که با روی دست گرفتن این برنامه‌ها جلو فرار مالیات به طور چشم‌گیری گرفته شده است.
سخنگوی وزارت مالیه خاطر نشان ساخت که این وزارت در سال‌های پیشرو نیز میکانیسم‌های موثر جمع‌آوری مالیات را گسترش داده، با اشخاص حقیقی و حقوقی که از پرداخت مالیات شانه خالی می‌کنند برخورد جدی کرده و از فرار مالیات به طور کلی جلوگیری خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.