وزارت مبارزه با مواد مخدر: نیم میلیون کودک و زن در افغانستان معتاد هستند

شنبه 18 دلو 1393/

mnandegar-3وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که آمارهای جدید نشان می‌دهد که تا ۲۵۰ هزار زن و حدود ۲۵۰ هزار کودک در افغانستان معتادِ مواد مخدر هستند.
محمد ابراهیم ازهر، معین وزارت مبارزه با مواد مخدر به صدای امریکا گفت که سروی‌هایی‌که میان سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ صورت گرفته است، همچنان نشان می‌دهد که مجموعاً حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در داخل افغانستان به مواد مخدر معتاد هستند. او گفت که از جمع این معتادان، ۵۰۰هزار نفر آن زنان و کودکان اند.
معین وزارت مبارزه با مواد مخدر گفت که یافته‌های جدید نشان می‌دهد که بین ۱۱۰ هزار تا ۲۵۰ هزار زن در افغانستان به مواد مخدر معتاد است. او افزود که این زنان ابتدا به تریاک رو آورده و زمانی‌که اثرگذاری آن کم شد، به هیرویین رو می‌آورند.
به گفتۀ آقای ازهر، اکثر معتادان زن در روستاهای دوردستِ ولایت‌های مرزی چون هرات، نیمروز، فراه، کندهار و ننگرهار استند؛ جایی‌که به گفتۀ وی، آگاهی مردم در مورد مخدرات بسیار اندک بوده و از روی نفهمی این مواد به صفت دوا استعمال می‌شود و با گذشت زمان سبب اعتیاد می‌شود.
دختر جوان معتادی که حدود ۲۰ سال عمر دارد و از گرفتن نامش خود داری کرد، به صدای امریکا گفت که گاهگاهی سردرد می‌شد و برای تسکین درد تریاک استعمال می‌کرد تا اینکه معتاد شد.
صمیم جوان دیگر معتاد در شهر کابل می‌گوید که از ۱۳ سالگی به استعمال هیرویین رو آورد. صمیم که حدود ۲۰ ساله به نظر می‌رسد، گفت که یک دلیل اعتیاد وی این است که مواد مخدر در شهر کابل به ساده‌گی پیدا می‌شود.
این جوان معتاد از حکومت می‌خواهد که معتادان را که هر روز به شمارشان افزوده می شود، در درمان و ترک اعتیاد کمک کند. صمیم می‌گوید که هر روز معتادان به خاطر بیماری یا هوای سرد از بین می‌روند.
براساس آمار وزارت مبارزه با مواد مخدر، هم اکنون در سرتاسر افغانستان حدود ۱۰۷ مرکز درمان معتادان در افغانستان وجود دارد که از آن جمله تنها ۲۸ مرکز آن در شهر کابل فعالیت دارد.
مسوولان وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گویند که برای درمان زنان و دختران معتاد نیز مراکز ویژه وجود دارد؛ اما به گفتۀ آنان، بنا بر معاذیر فرهنگی و اجتماعی شمار زیاد خانواده‌ها زنان و دختران معتادشان را برای درمان به این مراکز نمی‌آورند.

اشتراک گذاري با دوستان :