وزرا برنامه‌های صدروزۀ شان را توضیح می‎دهند

۵ جوزا ۱۳۹۴

چهار شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۴

 

حکومت افغانستان ارایه توضیحات در مورد برنامه‌های صد روز نخست فعالیت وزارت‌خانه‌ها را آغاز کرده است. این در حالی است که هشت ماه از شروع کار حکومت وحدت ملی می‌گذرد.
محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در نخستین روز آغاز این برنامه از مردم، نهادهای مدنی و رسانه‌ها خواست تا در هر ۲۵ روز تطبیق برنامه‌های mnandegar-3صد روزه وزیران را نظارت کنند و موفقیت‌ها و ناکامی‌ها آن‌ها مشخص کنند. رییس جمهور افغانستان گفت هدف اصلی برنامه‌های وزارت‌خانه‌ها برآورده کردن خواست‌های مردم است.
هنوز دست‌آوردهای حکومت برای مردم محسوس نیست اما حالا با تکمیل شدن کابینه، مقام‌ها تصمیم گرفته‌اند تا به صورت جدی فعالیت‌های دولت‌داری را آغاز کنند. رهبران حکومت وحدت ملی می‌گویند مردم نمی‌توانند منتظر پلان‌های پنج ساله بنشینند بنابراین باید تعهدات مشخص باشد.
رییس جمهور غنی روز سه شنبه (۵ جوزا/ ۲۶ می) در نخستین روز آغاز تشریح برنامه صد روزه نخست در ارگ ریاست جمهوری گفت: «پلان صد روزه تعهدات مشخصی است که هر وزارت در قبال وظیفه‌اش باید برای ملت و مخاطبان مشخص خود و گروپ‌های ذیدخل جامعه افغانستان ارائه کنند.»
قرار است با پایان هر صد روز، حکومت ناکامی‌ها و کامیابی‌های برنامه وزیران را بررسی کند. هدف دیگر این برنامه، وادار کردن وزارت‌خانه‌ها برای انجام وظایفی است که به آن‌ها سپرده شده است.
اصلاح نظام عدلی و قضایی
در صد روز آینده، حکومت تصمیم دارد اصلاحاتی را در نظام عدلی و قضایی افغانستان آغاز کند. مقام‌های حکومت وحدت ملی وعده داده ‌اند که با فساد در ارگان‌های عدلی و قضایی مبارزه می‌کنند.
رییس جمهور افغانستان گفت: «در صد روز آینده ما ترتیب بررسی اساسی ارگان‌های عدلی و قضایی خود را تکمیل خواهیم کرد. این بررسی را سرتاسری می‌سازیم تا هم کابل و هم بخش سارنوالی (در ولایات) به صورت اساسی زیر بررسی قرار گیرند.»
در بخش بازسازی، رییس جمهور افغانستان گفت قرار است شماری از پروژه‌های بزرگی که تاکنون متوقف مانده بودند، دوباره به فعالیت آغاز کنند. آقای غنی گفت که مشوره با سکتور خصوصی را در روزهای آینده آغاز خواهد کرد تا منجر به تغییر وضعیت ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی شود.
نزدیکی مسجد و ارگ
نخستین وزیری که برنامه صد روز نخستش را تشریح کرد، فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف بود. رییس جمهور افغانستان تاکید کرد که قصد دارد فاصله بین «مسجد و ارگ» را از بین ببرد. غنی گفت: «یکی از اهداف عمده ما کم کردن فاصله بین مسجد و ارگ، بین دولت و مدرسه، بین علمای کرام و قشر سیاسی و اقتصادی افغانستان است.»
وزیر حج و اوقاف افغانستان گفت پس از این عناوین خطابه‌های ملاامامان، از طریق پیام‌های تیلفونی به آن‌ها فرستاده خواهد شد. تبلیغ علیه دولت در مساجد بخشی از چالشی است که حکومت افغانستان با آن مواجه است. حکومت انتظار دارد که با تعیین موضوعات خطابه‌ها از اظهارات ضد دولتی در مساجد بکاهد.
فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف گفت خدمت به علما و مساجد، تسهیل پروسه حج، اصلاحات در این وزارت از برنامه‌های اصلی او خواهد بود. عثمانی افزود که ۷۰۰ بست جدید برای استخدام ملا امامان ایجاد شده است.
عثمانی گفت قرار است هیات‌هایی برای تبلیغ به ولایات سفر می‌کنند: «برای جبران بعضی از نقایصی که اگر وجود داشته باشد، ما کمیته‌های سیار مبلغین را توظیف می‌کنیم تا بگردند و تبلیغ کنند.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.