وزیر دفاع امریکا: نگران حملات نیروهای افغان هستیم

/

وزیر دفاع امریکا روزسه‌شنبه نگرانی خود را از تاثیر حملات نیروهای افغان بر نیروهای امریکایی اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، لبون پانه‌تا، وزیر دفاع امریکا که در چین به سر می‌برد در یک کنفرانس خبری با حضور همتای چینی‌اش گفت: جان آلن، فرمانده ارشد نیروهای امریکا در افغانستان تدابیر لازم برای حفاظت از نیروهای ناتو را اتخاذ کرده است.
وی همچنین اعلام کرد که مطمین است که امریکا می‌تواند وظایف امنیتی را به نیروهای افغان سپرده و تا پایان سال ۲۰۱۴ نیروهای ناتو به کلی از این کشور خارج شوند.
پانه‌تا به طور مستقیم به اقدام جان آلن مبنی بر تعلیق عملیات مشترک با نیروهای افغان اشاره‌یی نکرد.
وی گفت: این حملات بدین معنی نیست که طالبان قدرتمندتر شده است. به نظر من این مساله نشان دهنده آن‌ است که آن‌ها آخرین تلاش‌های خود را برای حمله به نیروهای ما صورت‌ می‌دهند و سعی دارند تا یک هرج‌ومرج به وجود آورند. اما این مساله موجب نمی‌شود که آن‌ها بر منطقه‌ای تسلط یابند.
تصمیم ناتو مبنی بر تعلیق عملیات مشترک بازتاب افزایش نگرانی‌های امریکا از حملات نیروهای افغان است و این نگرانی‌ها با انتشار فیلم موهن ضد اسلامی که موجب برانگیخته شدن خشم مردم مسلمان افغانستان و سایر کشورهای جهان شده دو چندان شده است.
پانه‌تا گفت: حملات نیروهای افغان نباید مانع دستیابی به اهداف کلی شود. در هر روز در میدان جنگ یک خطر جدی شما را تهدید می‌کند. ما هرآنچه در توان داریم انجام می‌دهیم تا این خطرات را کاهش دهیم و در عین حال هدف کلی خود را که انتقال مسالمت آمیز قدرت به نیروها و دولت افغان است رها نمی‌کنیم.
جورج لیتل، مشاور مطبوعاتی پنتاگون نیز طی بیانیه‌یی جداگانه‌ پس از این نشست گفت که تغییرات در برنامه‌های عملیات مشترک معمولاً بدون اطلاع قبلی صورت می‌گیرد. این عملیات همیشه به گونه‌ای انجام می‌شوند که خطرات پیش روی نیروها به حداقل رسیده و موفقیت این عملیات تضمین شود.
طی سال جاری میلادی در حملات نیروهای پولیس و ارتش افغانستان علیه نیروهای امریکایی و ناتو در ۳۶ حمله ۵۱ تن از نیروهای ایتلاف کشته شده‌اند. از این تعداد حملات ۱۲ حمله طی ماه گذشته صورت گرفته که در جریان آن ۱۵ تن کشته شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :