وزیر احیا و انکشاف دهات: جلو حیف‌‎ومیل پول‎ها را مـی‎گیـریـم

/

چهار شنبه ۱۳ جوزا ۱۳۹۴

 

وزیر وزارت احیا و انکشاف دهات که تطبیق کننده پروژه‌های کوچک روستایی است، می‌گوید در باره سوء استفاده طالبان از پروژه‌های این وزارت تحقیق می‌کند و جلو حیف و میل پول‌های این وزارت را می‌گیرد.
این وزارت در حال حاضر بیشترین فعالیت را برای تطبیق پروژه‌های کوچک روستایی انجام می‌دهد. اما این نگرانی وجود دارد که طالبان از این پروژه‌ها بهره mnandegar-3ببرند. برنامه‌های همبستگی ملی یکی از بزرگترین برنامه‌های این وزارت در روستاها است و سالانه میلیون‌ها دالر از طریق این برنامه مصرف می‌شود.
مقام‌های این وزارت می‌گویند که در سیزده سال گذشته بیش از ۷۵ هزار پروژه را در روستاهای افغانستان تطبیق کرده و هزینه مجموعی این پروژه‌ها به بیش از یک و نیم میلیارد دالر می‌رسد.
نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان روز سه شنبه (۱۲ جوزا/ ۲ جون) هنگامی که برنامه صد روزه‌اش را معرفی می‌کرد، در پاسخ به سوالی که آیا طالبان از پروژه‌های این وزارت استفاده می‌کنند، گفت: «چنین شایعاتی وجود دارد اما موثق نیست. من به همکارانم وظیفه داده‌ام در این مورد تحقیق کنند. اگر واقعاً چنین باشد ما طرز فعالیت خود را تغییر می‌دهیم و اگر ممکن نباشد ما فعالیت‌های خود را در این مناطق متوقف می‌کنیم.»
برخی از نماینده‌گان پارلمان می‌گویند پول‌های برنامه همبستگی وزارت احیا و انکشاف دهات به باشندگان روستاها می‌رسد و طالبان با استفاده از زور این پو‌ل‌ها را تصاحب می‌کنند.
غلام فاروق مجروح یکی از نمایندگان پارلمان گفت: «بعضی از ولسوالی‌هایی که در آن طالبان حضور دارند، از پولی که مستقیماً به دست مردم می‌رسد و شوراها آن را رهبری و مدیریت می‌کنند، شکی نیست که طالبان نیز سود می‌برند.»
استفاده از پروژه‌های توسعه‌یی دولت و پول ناشی از مواد مخدر تنها منبع تمویل طالبان نیست. جنگجویان این گروه در ماه‌های اخیر در ولایت شمال شرقی بدخشان نفوذ کرده و این نگرانی وجود دارد که این گروه از درآمدهای معدنی در بدخشان نیز سود ببرند.
وزارت احیا و انکشاف دهات یکی از وزارت‌های موفق حکومت افغانستان عنوان می‌شود. این وزارت تقریبا در تمام روستاهای افغانستان حضور دارد. شوراهای روستایی توسط این وزارت فعال شده و پروژه‌های مورد نیاز مردم تطبیق شده است.
تمام برنامه‌های این وزارت توسط کمک‌کنندگان خارجی تمویل می‌شود و وزیر احیا و انکشاف دهات گفت که در صد روز نخست، پنج میلیارد افغانی در روستاها به مصرف خواهد رسید. برنامه‌های توسعه‌ای این وزارت با حمایت جامعه جهانی همراه شده است، زیرا برخی از پروژه‌های این وزارت تغییراتی در زندگی مردم آورده است.
این وزارت در سال جاری ۳۵۷ میلیون دالر پروژه دارد تا برای بازسازی روستایی از آن استفاده کند. آقای درانی گفت این وزارت به پول بیشتری برای ساخت و ساز در روستاها نیاز دارد ولی در حال حاضر بودجه محدودی در اختیار دارد.
توسعه در مناطق جنگی
این وزارت برای تطبیق اهداف انکشافی‌اش با مشکلات زیادی مواجه است. جنگ و تهدید طالبان عمده‌ترین مانع در برابر فعالیت‌های این وزارت است. در تازه ترین مورد ۹ تن از کارمندان این وزارت روز سه شنبه در ولایت بلخ تیر باران شدند.
آقای درانی گفت کشتن کارمندانی که برای انکشاف و بازسازی فعالیت می‌کنند این وزارت را از فعالیت‌هایش باز نمی‌دارد.
وزارت احیا و انکشاف دهات از مردم خواست تا برای توسعه روستاها همکاری کنند. آقای درانی گفت ولایات ناامن کمترین نصیب را از پروژه‌های این ولایت برده‌اند: «ولایات غزنی، زابل و پکتیکا به ترتیب کمترین مصرف کننده برنامه‌های ما اند و با تاسف باید بگویم که در ده ولایت ما انکشاف متوازن نداشته‌ایم.»
وزیر احیا و انکشاف دهات تاکید کرد که همکاری مردم، جامعه مدنی و رسانه‌ها این وزارت را در تطبیق پروژه‌های عاری از فساد و با کیفیت کمک خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.