وزیر اقتصاد: افغانستان با داشتن ۱۶ میلیون زیر خطر فقر در بدترین وضعیت قرار دارد

گزارشگر:چهار شنبه 2 جوزا 1397 ۱ جوزا ۱۳۹۷

وزیر اقتصاد با تشریح وضعیت اقتصادی کشور می‌گوید که میزان واردات ده برابر میزان صادرات است.
مصطفی مستور وزیر اقتصاد که در نشست روز سه‌شنبه (اول جوزا) مجلس سنا در رابطه به وضعیت اقتصادی کشور صحبت می‌کرد، گفت که هم اکنون mandegar-3افغانستان با داشتن ۱۶ میلیون نفر زیر خط فقر در بدترین شرایط قرار دارد.
آقای مستور افزود که میزان صادرات و واردات، رشد سریع جمعیت و رشد بطی اقتصادی از چالش‌های فراه راه دولت است که در استراتیژی پنج ساله روی آن کار خواهد شد.
به گفته او، هم اکنون میزان صادرات کشور مبلغ ۷ میلیارد دالر است ولی میزان صادرات ۷۰۰ میلیون دالر است، یعنی واردات ده برابر میزان صادرات است که نشاندهنده وضعیت بد اقتصادی در کشور است.
وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد که هم اکنون افغانستان موادی را وارد می کند که روزی در آن خود کفا بود.
آقای مستور بیان داشت که براساس پلان استراتیژی پنج ساله تا ده سال دیگر روی ده قلم وارداتی توجه شده تا افغانستان از آن به خود کفافی برسد و این مساله رشد اقتصادی کشور را در پی خواهد داشت.
وزیر اقتصاد، فساد گسترده، نبود امکانات از قبیل برق و بالا بودن قیمت خام را از چالش‌های فراه راه رشد اقتصادی کشور در ده سال آینده خواند. مستور همچنین خاطر نشان کرد که رشد اقتصادی در ۱۰ سال آینده ۵ درصد خواهد بود ولی رشد جمعیت سریع است و اگر رشد جمعیت کنترل نشود وضعیت اقتصادی کشور بهبود نخواهد یافت.
لعل محمد آریوبی معین وزارت کار نیز در مورد حل چالش بیکاری در کشور گفت که این وزارت در تلاش است تا با امضای توافقنامه اعزام کارگر با کشورهای ازبکستان، آذربایجان، عربستان و امارات، مشکل بیکاری را حل سازد.
آقای آریوبی گفت که بزرگترین مشکل در این راستان نبود کارگر ماهر است که وزارت کار در زمینه آموزش کارکنان تلاش دارد.
به گفته او، هم اکنون ۲ میلیون در کشور بیکار است که ۷۰۰ هزار آن جوانانی اند که سند فراغت دانشگاه‌ها را دارند.
با این وجود، حسیب الله مواحد معاون اداره احصائیه مرکزی در مورد آمار و ارقام سروی و سرشماری نفوس کشور صحبت کرد و گفت که به دلیل عدم سرشماری نفوس کشور آمارهای ارائه شده از نفوس و وضعیت اقتصادی مردم کشور دقیق نیست و تقریبیً است.
آقای مواحد افزود که آمار ارائه شده نفوس و وضعیت اقتصادی با الگو گیری از ۲۱ هزار خانواده در سطح شهرها است و این اداره هنوز آماری از سطح قریه‌ها ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.