وزیر اقتصاد: پالیسی مدون و پاسخگوی اقتصادی نداشتیم (ترس از بی‌ثباتی پس از سال ۲۰۱۴، دردسرهای بزرگی برای افغانستان خلق کرده است)

/

دولت افغانستان می‎گوید که تلاش‌ها برای یافتن راه‌های اشتغال درازمدت را آغاز کرده است.
مقام‌ها می‌گویند صدها هزار نفر سالانه وارد بازار کار می‌شوند ولی برای آن‌ها کاری وجود ندارد.
بر اساس آمار وزارت اقتصاد افغانستان هر سال ۵۰۰ هزار افغان برای یافتن کار وارد بازار کار می‌شوند ولی برای هیچ یک از این‌ها، فرصت شغلی وجود ندارد. حالا بانک جهانی با تقویت سکتور خصوصی می‌خواهد با افغانستان در این راستا همکاری کند.
عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد روز سه شنبه در سمیناری که به منظور زمینه‌سازی اشتغال درازمدت در کابل برگزار شده بود، گفت: «متاسفانه ما دارای پالیسی مدون اقتصادی که جوابگوی نیازهای ملی ما باشد، نبودیم».
ارغندیوال گفت ۴۸ درصد نیروی کار افغانستان یا بیکار است و یا دارای کار ناقص هستند. به گفته او، کارگرانی که در یک هفته کمتر از ۳۵ ساعت کار می‌کنند، دارای شغل ناقص هستند. او ابراز نگرانی که کرد با گذشت هر روز به شمار افرادی که دارای شغل ناقص هستند، افزوده می‌شود.
در ده سال گذشته هزاران افغان در موسسات، شرکت ها و قراردادی های نیروهای خارجی با معاش بلند مصروف کار بودند اما حالا این نگرانی افزایش یافته که با خروج این نیروها سرنوشت این کارگران چی خواهد شد.
آقای ارغندیوال گفت ترس از بی‌ثباتی پس از سال ۲۰۱۴ دردسرهای بزرگی برای افغانستان خلق کرده است: «اول این که سبب فرار سرمایه از کشور ما شده و دوم متأسفانه این تبلیغات وسیع در حلقات مفسد در جامعه ما هم اثر خاص خود را گذاشته و سبب شده که فساد اقتصادی در جامعه بالا برود».
ولی این مقام حکومت اطمینان داد که خروج نیروهای خارجی هیچ تاثیری بر اقتصاد این کشور نخواهد داشت.
اقتصاد زراعتی
مقام‌های حکومت می‌گویند بیش از ۷۰ درصد مردم این کشور در عرصه زراعت مصروف هستند و زراعت می‌تواند به آسانی زمینه اشتغال درازمدت را برای مردم فراهم کند. حکومت افغانستان در پالیسی جدید خود زراعت را محور رشد اقتصادی قرار داده است. براساس این پالیسی قرار است صنایع مرتبط به زراعت نیز رشد داده شود.
در همین حال، وزیر کار و امور اجتماعی می‌گوید کاریابی می‌تواند مانع شورشگری و بهبود امنیت افغانستان شود. آمنه افضلی، وزیر کار و امور اجتماعی گفت در ده سال گذشته اکثر پروژه‌ها کوتاه مدت بوده و زمینه‌های اشتغال درازمدت را فراهم نکرده اند.
خانم افضلی گفت یافتن فرصت‌های اشتغال درازمدت در این سمینار بررسی خواهد شد: «خوشبختانه دولت تلاش‌هایی در این زمینه روی دست گرفته تا بتواند با استفاده از منابع طبیعی خود برای کاریابی و برای رشد اقتصادی گام هایی بردارد.»
قرار است بانک جهانی در این زمینه حکومت افغانستان را یاری کند. نمایندۀ بانک جهانی گفت نقش سکتور خصوصی در برنامه اشتغال پایدار برجسته خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :