وزیر امور داخله: پایه‌های صلح در داخل نظام تقویت شود

۲۳ حوت ۱۳۹۳

وزیر امور داخله می‌گوید، برای تأمین صلح پایدار در کشور، باید پایه‌های صلح در داخل نظام تقویت گردد.
وزیر داخلۀ کشور یکی از راه‌های رسیدن به صلح پایدار در افغانستان را حل اختلافات و ایجاد وحدت میان اقشار مختلف جامعه و شخصت‎هایی می‌داند که در داخل نظام فعالیت دارند.
جنرال نورالحق علومی وزیر داخله روز جمعه در مراسم گرامی‎داشت از چهارمین سالروز شهادت جنرال عبدالرحمن سیدخیلی در کابل گفت، به خاطر موفقیت مذاکرات صلح در mnandegar-3خارج از کشور باید پایه‌های مصالحه در داخل تقویت گردد.
او تصریح کرد: پایه‌های مصالحه را که به یک صلح پایدار در این‌جا مبدل گردد، از داخل خانۀ خود شروع کنیم. اختلافات جزئی‌که بنیادی نیست، این‌ها را حل کنیم؛ این خود برای ما نوید این را می‌دهد که هر مذاکره‌یی‌که در خارج به خاطر آوردن صلح در افغانستان پیش برود، خود به خود می تواند به یک صلح پایدار منجر شود.
آقای علومی گفت که وحدت ملی در چوکات حکومت در افغانستان یک آزمون جدید است.
اما مساله مذاکره صلح با طالبان و پادرمیانی پاکستان نگرانی‌های زیادی را میان مقامات سابق حکومت افغانستان بوجود آورده است.
محمد یونس قانونی معاون اول سابق ریاست جمهوری از حکومت می‌خواهد تا با مسالۀ صلح و ثبات در افغانستان از دقت لازم کارگیرد، ورنه پدیدۀ جدید به نام گروه دولت اسلامی بی‌ثباتی در افغانستان را بیشتر خواهد ساخت.
او گفت: «تغییرات تکتیکی در کشور همسایۀ ما برای تامین صلح و ثبات پایدار در افغانستان کافی نیست، صلح و ثبات پایدار به تغییر استراتیژیک نیازمند است؛ از این لحاظ تغییر تکتیکی که جغرافیایی جنگ را در افغانستان بجای دیگری منتقل بسازد، این نه صلح در افغانستان را تامین خواهد کرد و نه ثبات پایدار را.»
آقای قانونی همچنان تاکید کرد که هرگاه به این مساله توجه درست نشود، جنگ از سرحدات کشور به خانه و کوچه‌های مردم افغانستان گسترش خواهد یافت.
در کنار مساله صلح آقای قانونی از ادامه سلسله قتل‌های زنجیره‌یی شخصیت‌های سیاسی و مجاهدین ابراز نگرانی کرد و از حکومت خواست تا در بازداشت عاملین این ترورها توجه جدی نماید.
این درحالی است که روز پنجشنبه، عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ و از اعضای برجستۀ جمعیت اسلامی، در مراسم گرامی‎داشت از سالروز شهادت استاد مزاری در بلخ گفت که صلح خواست و نیاز جدی مردم است، اما زمانی پذیرفتنی است که مردم از تمامی زوایای آن آگاه باشند و روند مذاکرات در مشوره با مردم افغانستان صورت گیرد. او گفت که در غیر آن صلح در پشت درهای بسته و به هدف معاملۀ سیاسی، هرگز پذیرفتنی نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • haji sabor

    اگر از حقیقت نگذاریم هر چه که عطا نور کرده شهر مزارشریف را در جمله بهترین و مقبول ترین پاک ترین شهر های افغاستان تبدیل کرده همچنان از نگاه امنیت در صدر قرار دارد.

    واه بجان خاین چون برادران و اقارب کرزی خان قندهار را چور کردن ملیارد دالر در قندهار سرمایه گردید اما همه را اقارب کرزی در راس برادرانش دزدید. کوچکترین کار در اعمار ساختمان های دولتی صورت نگرفت شهرک عینو که زمین های وزارت دفاع ملی ایست توسط برادران کرزی به امر کرزی خاین دزدی و غضب شده.

    برادر کرزی خاین محمود کرزی فاسد همرایی بردار فهیم دزد پول های کابل بانک را دزدی کرده فهیم دزد بنام یک پسر خود که سیزده ساله است و تکلیف روانی شدید دارد ناقص عقل است هفتاد و هشت ملیون دالر بنام قرضه از کابل بانک کشیده شد برعلاوه این خاین مارشال فهیم زمین های مردم را توسط خویش و قارب خود غضب کرده خانه های مردم را در کارته پران بزور و تهدید قباله گرفته خصوصآ از اهل هنود را حتی خانم هایشان را مورد تجاوز جنسی توسط دارو دسته این خاین جنایت کار صورت گرفته بیچاره مجبور به ترک وطن شدند.خدمات عطا نور قابل تقدیر است در ناموس کسی تجاوز نکرده عمران و آبادی شهر نماین گر زحمت وی است سرک های شهر مزارشریف به اسندرد جور شده در کابل نواندیش خاین شهر دار دزد خاین با وجود ملیارد دالر هزینه یک کیلو متر سرک به استندرد جور نکرد همه پول هارا دزدیدبه ترکیه انتقال داد خودش هم فرار کرد البته کرزی خاین همیش وی را حمایه میکردچون کرزی این شریک وی و الکو خاین لوی سارنوال خاین بود وی هم از راه حیرتان فرار کرد. ملیارد دالر از دوسیه قاچاق بران مواد مخدر رشوت گرفت دوسیه شان را حفظ میکرد به محکمه روان نمیکرد. باز این خاینین نا شرم بی حیا شرم ندارند در چشم مردم خاک میزنند. که خدمت به مردم میکنم.

    بابا فهیم ده ملا در پنچشیر بود بغیر از ده درخت توت چیزی نداشت امروز فهیم دزد بالای دریا پنجشیر از پول خیانت وحرام سه منزله قصر بالای دریا جور کرده در شیر پور سه نمره زمین را غضب کده پول قیمت زمین را نپرداخته قصر جور کرده این شد عدالت خدمت بوطن رویت در دنیا و آخرت سیاه باشد. ظفر خان