وزیر امور زنان: مصرف‎ گزاف در عروسی‎ها نگران‌کننده است

5 سنبله 1393/

وزارت امور زنان افغانستان می‌گوید، در کنار برخی از عنعنات ناپسند در کشور، مصارف محافل عروسی نیز گزاف و نگران‌کننده می‌باشد.
حسن بانو غضنفر وزیر امور زنان روز سه شنبه در یک سمینار سه روزه‌یی که در این مورد در کابل برگزار شده بود گفت که اشتراک کننده‌گان بیشتر روی نتایج عنعنات ناپسند و مصارف گزاف در محافل خوشی بحث خواهند کرد.mnandegar-3
خانم غضنفر همچنان از نماینده‌گان ارگان‌های دولتی، علمای دین و بزرگان قومی که در این سمینار حضور داشتند، خواست تا برنامه‌های آگاهی عامه را در این خصوص راه‌اندازی کرده و برای حل این معضل تلاش ورزند.
او گفت:» ما از خانواده‌های محترم، علمای کرام و متنفذین تقاضامندیم تا در راستای حاکمیت نابودی رسوم و عنعنات ناپسند و جلوگیری از مصارف گزاف در محافل دست به دست هم داده و با پدیده‌هایی که سراسر ناسالم اند، مبارزه نموده و جامعه را به سوی رفاه و سعادت سوق دهند. «
در این سمینار، پیام حامد کرزی رییس جمهور افغانستان نیز به خوانش گرفته شد که در آن از تمام افغانها خواسته شده تا در راه اندازی محافل‌شان اصل اعتدال را در نظر گرفته و از مصارف هنگفت خود داری کنند.
در پیام رییس جمهور کرزی گفته شده است که نتیجه این سمینار برای تطبیق باید به نهاد های مربوط و مردم پیش کش گردد.
در این حال، نفیسه عظیمی عضو کمیسیون جامعه مدنی و امور زنان در مجلس در این سمینار گفت که مسوده قانون کاهش مصارف ازدواج در ولسی جرگه ترتیب گردیده و برای توشیح برای رییس جمهور فرستاده می شود.
او گفت: «ما هم تلاش می‌کنیم که این قانون را پس از رخصتی‌ها و بحث همه‌جانبه تصویب شود، و پس از توشیح رییس جمهور به دسترس مردم قرار می گیرد و در ساحه تطبیق آن از وزارت ها خواهان همکاری هستیم «
گفته می‌ شود که در این قانون از راه‌اندازی مراسم اضافی، و مصارف گزاف در مراسم عروسی جلوگیری خواهد شد.
تلاش‌ها برای جلوگیری از مصارف زیاد در محافل ازدواج در حالی صورت می‌گیرد که در حال حاضر عروسی‌ها بیشتر در هوتل‌های مفشن با مصارف گزاف صورت می‌گیرد.
با آنکه برخی‌ها که از امکانات خوب مالی برخودار هستند به خواست خود پول هنگفتی را در مراسم شیرینی خوری و عروسی به مصرف می‌رسانند، اما گفته می‌شود که در بیشتر موارد فامیل دختر خانواده پسر را مجبور به مصارف گزاف در محافل عروسی می‌کند.
کارشناسان به این باورند که حکومت آینده افغانستان باید در این مورد قانون را نافذ کرده و با متخلفین آن برخورد جدی نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.