وزیر امور مهاجرین افغانستان: اخراج پناهنده‎گان با روند همکاری‌های گذشته پاکستان منافات دارد

دو شنبه 20 دلو 1393/

mnandegar-3وزیر امور مهاجرین افغانستان با اشاره به اخراج بیش از ۲۲ هزار پناهندۀ افغانی از ایالت «خیبرپختونخواه» پاکستان در زمستان گفت که اخراج پناهنده‎گان افغان با روند همکاری‌های گذشته پاکستان منافات دارد و این کشور تجدید نظر کند.
سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین افغانستان ضمن خواستار تجدید نظر دولت پاکستان درباره اخارج مهاجرین افغان در زمستان گفت که مسأله رسیده‌گی به مشکلات مهاجرین افغان در پاکستان در صدر برنامه‌های کاری‌اش قرار دارد و به همین منظور به آن کشور سفر خواهد کرد.
وی افزود: برای پاکستان که طی سال‌های متمادی میزبان پناهنده‎گان افغان بوده‌، اخراج اجباری در شرایط سخت فصل زمستان با عمل، خدمات و همکاری‌های گذشته این کشور منافات دارد و امیدواریم که دولت اسلا‌م‌آباد تجدید نظر کنند.
عالمی بلخی اظهار داشت: بازگشت پناهنده‎گان افغان به کشورشان ضروری است اما نیاز است که ظرفیت پذیرش آنان به طور مناسب در افغانستان فراهم شود.
این اظهارات در حالی مطرح شده که «مصری خان مهمند» رییس امور مهاجرین سفارت افغانستان در پاکستان از مقامات مربوطه افغان خواسته تا این مسئله را از نزدیک با این کشور حل و فصل نمایند.
مهمند افزوده بود که هم‌اکنون حدود سه میلیون پناهنده افغان در پاکستان ساکن هستند و همواره از سوی پولیس مورد آزار قرار می‌گیرند.
به عقیده وی، زندگی مهاجرین افغان در پاکستان پس از حمله به یک مدرسه نظامی در شهر پشاور، با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند.
گزارش‌های در روزهای اخیر منتشر شده که نشان می‌دهد پولیس «خیبرپختونخواه» شماری از پناهنده‎گان افغان را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.
روز گذشته نیز جانان موسی‌زی سفیر افغانستان در پاکستان با عمران‌خان رهبر حزب تحریک انصاف این کشور، و تعدادی از مقامات این حزب در ایالت خیبرپختونخواه نیز ملاقات کرد.
دو طرف در مورد حضور پناهنده‎گان افغانستان در پاکستان و نوع برخورد با مهاجرین بحث و تبادل نظر کردند.
گفته می‌شود که در ماه جنوری سال جاری میلادی بیش از ۲۲ هزار مهاجر افغان با توجه به آب و هوای سرد زمستان از پاکستان اخراج شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :