وزیر انرژی و آب: برخی شرکت‌ها بی‌مورد شامل لیست سیاه کمیسیون تدارکات می‌شوند

گزارشگر:چهار شنبه 18 اسد 1396 ۱۷ اسد ۱۳۹۶

mandegar-3وزیر انرژی و آب کشور می‌گوید، وضعیت شرکت‌های داخلی بحرانی است و اگر روند تدارکات پروژه‌ها تسهیل نشود، ظرفیت موجود در این شرکت‌ها نابود خواهد شد.
علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب که دیروز سه‌شنبه، ۱۷ اسد در “نشست سالانه تدارکات و تسهیل جذب سرمایه‌گذاری خصوصی” در کابل صحبت می‌کرد، گفت که کمیسیون تدارکات ملی بدون مورد برخی شرکت‌های داخلی را شامل لیست سیاه کرده است.
آقای عثمانی روند تدارکاتی پروژه‌ها را در کشور سخت‌گیرانه و چالش ساز خواند و گفت: “قوانین تدارکاتی هنوز هم پاسخ‌گوی پروژه‌های بزرگ و پیچیده آب و انرژی در کشور نیست؛ در برخی موارد باعث تعلیق پروژه‌ها شده و حکومت باید با سیاست‌گزاری درست، سیستم سازی و بستر سازی تدارکاتی این چالش‌ها را بردارد”.
به گفتۀ او، دولت باید از طریق ثبت شرکت‌های داخلی و درجه‌بندی آنان، تسهیل در صدور جواز فعالیت و تسهیل روند تدارکاتی برای تطبیق پروژه‌های مختلف زیربنایی انرژی در کشور بسترسازی کند.
آقای عثمانی با بیان این مطلب که با توجه به این که شرکت‌های ساختمانی داخلی ظرفیت‌های خوبی را ایجاد کرده بودند؛ یادآور شد که هم اکنون به دلیل بی اعتمادی دو طرفه میان حکومت و بخش‌خصوصی، این ظرفیت‌ها و تجربه‌ها در حال نابود شدن هستند.
او با اشاره به پروژه سازی‌ها در راستای ساخت، بندهای آبی، انتقال خطوط برق و تولید انرژی در کشور تاکید ورزید که دولت افغانستان باید از طریق تسهیل روند تدارکاتی، این ظرفیت‌ها و تجربه‌های بخش خصوصی را دوباره احیا کند.
به گفتۀ آقای عثمانی، شرکت‌های ساختمانی داخلی در تطبیق پروژه‌های کوچک هیچ مشکلی ندارند، در تطبیق پروژه‌های متوسط فقط در بخش تخنیکی مشکل دارند. ولی شرکت‌های داخلی در بخش تطبیق پروژه‌های بزرگ پاسخ‌گو نیستند و آنان باید با شرکت‌های بزرگ خارجی شریک شوند.
وزیر انرژی و آب در بخش نظارتی نیز گفت که ظرفیت‌های خوبی مطابق به معیارهای جهانی در این وزارت ایجاد شده است.
گفتنی است که در نشست دیروز شماری از مسوولان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز شرکت کرده بودند. علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب گفت که در این نشست نظریات و پیشنهادات بخش خصوصی نیز جهت رفع چالش‌های سرمایه‌گذاری داخلی در بخش انرژی و آب کشور جمع شده و به نهادهای مربوط ارسال می‌شود.
دولت افغانستان در بخش انکشاف زیربناها بیش از ۲۰ سد آبی بزرگ و چندین پروژه بزرگ تولید و انتقال انرژی برق را در دستور کار دارد؛ اما گفته می شود که همه این پروژه‌ها در قسمت تدارکاتی با مشکل مواجه شده اند.
رییس‌جمهور غنی با آنکه گفته است، در ساخت این پروژه‌ها به بخش خصوصی داخلی اولویت می‌دهد، اما وزیر انرژی و آب کشور می‌گوید که تا هنوز چندین شرکت عمرانی در کشور از سوی کمیسیون تدارکات ملی شامل لیست سیاه شده و این مساله سبب بیشتر شدن بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دیگر داخلی نیز شده است

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.