وزیر تجارت ازبکستان: روابط بازرگانی تاشکند-کابل گسترش می‌یابد

گزارشگر:چهار شنبه 24 جوزا 1396 ۲۳ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3وزیر تجارت خارجی ازبکستان از تحکیم روابط تجاری این کشور با افغانستان در عرصه حمل‌ونقل و ترانزیت خبر داد.
ایلدر غنی اف وزیر تجارت خارجی ازبکستان در سخنانی از تهیه توافق نامه تجاری میان تاشکند و کابل خبر داد و گفت: این توافق نامه امکان افزایش مبادله تجاری میان ۲ کشور را فراهم می‌کند.
وی در ادامه در خصوص دیدار روسای جمهور ازبکستان و افغانستان در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای گفت: در حال حاضر توافق نامه‌ای در زمینه تجاری و همکاری در عرصه ترانزیت میان ۲ کشور در حال آماده شدن است که امضای آن امکان افزایش مبادله تجاری میان ۲ کشور را فراهم می‌کند.
غنی اف افزود: در پایان مذاکرات روسای جمهور ۲ کشور توافقی در زمینه عرضه ۳۰۰ هزار تن کود طی هر سال، ۲ هزار ماشین آلات کشاورزی و صادرات ۲۵۰ هزار تن گندم و سایر محصولات لازم به افغانستان به امضا طرفین رسیده است.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر تمام امکانات برای افزایش مبادله تجاری میان دو کشور حداقل تا یک میلیارد دلار در سال جاری وجود دارد.
به گفته وزیر تجارت خارجی ازبکستان در جریان مذاکرات روسای جمهور ۲ کشور در آستانه قزاقستان همچنین بر اهمیت تسریع توسعه طرح ریزی و احداث راه آهن «مزار شریف – شبرغان-میمنه-هرات» که امکان ایجاد دالون حمل‌ونقل اقتصادی در شمال غرب افغانستان را فراهم می‌کند، تاکید شد.
نماینده‌گان ازبکستان و افغانستان در ماه ژانویه سال جاری در شهر کابل نقشه راه در زمینه افزایش مبادله تجاری میان ۲ کشور تا ۱٫۵ میلیارد دالر را به امضا رسانده بودند.
بنابر گزارش وزارت خارجه ازبکستان طی ماه های ژانویه – اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی مبادله تجاری میان ۲ کشور ۴۲۹ میلیون دالر را تشکیل می داد.
در چارچوب این سفر تجار ۲ کشور قراردادهای در زمینه عرضه محصولات مختلف و خدمات تقریبا به حجم ۵۰ میلیون دلار به امضا رساندند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.