وزیر تحصیلات عالی: مواد درسی دانشگاه‎ها بروز می‌‎شود

/

دو شنبه ۲۵ جوزا ۱۳۹۴

 

وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید برنامه‌هایی را برای اصلاح مواد درسی در دانشگاه‌های این کشور آغاز می‌کند. جزوه‌های کهنه‌یی که در دانشگاه‌های افغانستان تدریس می‌شوند، همواره مورد انتقاد بوده است.
در حالی که افغانستان به شدت به کادرهای ورزیده در رشته‌های مختلف نیاز دارد و وزارت‌خانه ها برای پر کردن خلای ظرفیتی، میلیون‌ها دالر را به مشاوران خارجی می‌پردازند اما mnandegar-3هنوز دانشگاه‌های این کشور نتوانسته نیروی کار مسلکی و متخصص را تربیه کند.
وزیر تحصیلات عالی افغانستان روز یک شنبه ۲۴ جوزا هنگامی که برنامه‌های صد روز نخست اش را معرفی می‌کرد گفت تلاش می‌شود تا تحصیل در دانشگاه‌ها با نیازمندی بازار کار در وزارت‌خانه‌ها هماهنگ شود.
فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان ابراز امیدواری کرد با تطبیق برنامه‌های اصلاحی بتواند مواد درسی دانشگاه‌ها را مطابق با نیازهای روز تغییر دهد: «ما طرزالعمل ارزیابی تدریس در دانشگاه‌ها را روی دست گرفته ایم. این پروسه جریان دارد و ما می‌خواهیم که پوهنتون‌ها تدریس با کیفیت و با معیارهای بهتری داشته باشند.»
خانم مومند افزود تلاش دارد تا تساوی جنسیتی در دانشگاه‌های افغانستان به وجود آید و به کمک مالی ترکیه دانشگاه مخصوصی برای زنان و دختران در کابل تاسیس شود.
ارجحیت به استادان با درجه دکترا
در کنار مواد کهنه تحصیلی در دانشگاه‌های افغانستان، نبود استادان با درجه تحصیلی ماستری و دکترا چالش دیگری در برابر وزارت تحصیلات عالی است. در حال حاضر شمار زیادی از استادان در دانشگاه‌ها تا درجه لیسانس تحصیل کرده‌اند.
اما وزیر تحصیلات عالی گفت که پس از این به افرادی که درجه ماستری و دکترا دارند، برای تدریس در دانشگاه‌ها، ارجحیت داده می‌شود: «یکی از تعهدات وزارت تحصیلات عالی این است که برای ماستری و دکترا ارجحیت داده شود تا جذب کادرهای ماستر و داکتر افزایش یابد.»
وزیر تحصیلات عالی گفت قرار است در برخی از رشته‌ها پس از این به زبان انگلیسی تدریس شود. او گفت در قدم نخست دانشکده‌های انجنیری و زراعت تدریس با این زبان را آغاز خواهند کرد.
راه اندازی برنامه‌های تحقیقی برنامه دیگر وزارت تحصیلات عالی برای بهبود وضعیت تحصیل در افغانستان است. در حال حاضر جای تحقیق تخصصی در بیشتر دانشگاه‌های افغانستان خالی است. خانم مومند گفت قرار است به کمک حمایت کننده های خارجی، پروژه های تحقیقی در دانشگاه ها آغاز شود و دانشجویان از شیوه های جدید تحقیق با معیارهای جهانی آشنا شوند.
خانم مومند افزود که قرار است توأمیت‌ها و ارتباطات دانشگاه‌های افغانستان با دانشگاه‌ها معتبر جهان آغاز شود و براساس این برنامه‌ها دانشجویان و استادان از مواد درسی و شیوه‌های تحصیلی دانشگاه‌های پیشرفته جهان استفاده نمایند.
ارتباط با دانشگاه‌های معتبر
تبادل استادان داخلی و خارجی به منظور شریک کردن تجارب، برنامه دیگر وزیر جدید تحصیلات عالی افغانستان است. فریده مومند گفت قرار است شماری از استادان از دانشگاه‌های خارجی به افغانستان بیایند و در برخی از دانشگاه‌ها به تدریس آغاز کنند.
وزیر تحصیلات عالی گفت سوال‌های زیادی در مورد بورسیه‌های تحصیلی وجود دارد و قرار است پس از این بورسیه به افراد شایسته و واجد شرایط داده شود. این در حالیست که به دلیل اعزام دانشجویان ضعیف به بورسیه‌ها، شماری از این محصلان یا ترک تحصیل می‌نمایند و یا تحصیلات عالی را در نیمه‌راه، رها می‌کنند.
خانم مومند گفت: «شکایت از این وجود داشت که بورسیه‌ها به صورت عادلانه توزیع نمی‌شود. وزارت تحصیلات عالی تلاش دارد که با ایجاد سیستم آنلاین، شایسته‌سالاری را در این قسمت تامین کند.»
وزیر تحصیلات عالی افغانستان گفت برنامه مفصلی را برای شفافیت در امتحان کانکور ترتیب داده است. او افزود با تطبیق این برنامه، تقلبی در امتحان کانکور صورت نخواهد گرفت. این در حالیست که در سال‌های اخیر تقلب در امتحان کانکور دردسرهای زیادی برای حکومت افغانستان خلق کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.