وزیر خارجه افغانستان در دیدار با وزیر خارجه ازبکستان: از عضویت ما در شانگهای حمایت کنید

گزارشگر:سه شنبه 27 میزان 1395 ۲۶ میزان ۱۳۹۵

mandegar-3وزیر خارجه کشور از ازبکستان خواسته که از عضویت افغانستان در سازمان شانگهای حمایت کند.
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، در جریان سفر دو روزه‌اش برای اشتراک در چهل و سومین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی به تاشکند، پس از چاشت دیروز با عبدالعزیز کاملوف وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان، در مقر وزارت امور خارجه آن کشور ملاقات نمود.
براساس خبرنامه وزارت خارجه، در این ملاقات دوجانبه که در یک فضای دوستانه برگزار گردید، وزرای امور خارجه افغانستان و ازبکستان گسترش هرچه بیشتر روابط دوستانه و همکاری‌ها میان دو کشور برادر و همسایه را به نفع هر دو طرف ضروری خوانده و بر عزم راسخ رهبری دو کشور در این راستا تأکید ورزیدند.
در ادامه ملاقات، وزرای امور خارجه افغانستان و ازبکستان شرایط کنونی را زمینه مساعدی برای گشودن فصل جدید در روابط و همکاری‌های دوستانه میان دو کشور عنوان کرده، ضمن بحث مفصل در مورد همکاری های دوجانبه در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تجارتی و فرهنگی توافق نمودند تا وزارت‌های امور خارجه دو کشور به‌زودی زمانی را برای سفر رسمی هیأتی به ریاست وزیر امور خارجه ازبکستان به کابل مشخص سازند. دو طرف تأکید ورزیدند که آجندای دیدارهای مقامات دو کشور در جریان این سفر رسمی، باید همه عرصه‌های ممکنه برای توسعه همکاری‌های دوجانبه را تحت پوشش قرار دهد تا نهادهای ذیربط دو کشور، با امضای موافقتنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم و طرح پروژه‌های مشخص، به توسعه همکاری‌ها در آن عرصه‌ها عملاً اقدام نمایند.
در بخشی از ملاقات، وزیر امور خارجه افغانستان خواهان حمایت ازبکستان از نامزدی افغانستان برای عضویت کامل در سازمان همکاری‌های شانگهای گردید. در پاسخ وزیر امور خارجه ازبکستان از همکاری آن کشور در این زمینه اطمینان داده و ضمناً وعده سپرد که آن کشور در همه نشست‌های بین‌المللی پیرامون افغانستان حضور فعال خواهد داشت.
در پایان این ملاقات، وزرای امور خارجه افغانستان و ازبکستان موافقتنامه استرداد مجرمین میان دو کشور را امضاء نموده و آن را نشانه خوبی از اعتماد دو طرف در همکاری‌های دوجانبه خواندند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.