وزیر خارجه آسترالیا: از جنگ در افغانستان خسته شده‌ایم

/

باب کار، وزیر خارجه آسترالیا روز یکشنبه گفت که کشورش از جنگ در افغانستان خسته شده است، اما هشدار داد که خروج ناگهانی آسیب «بزرگی» به وجهه این کشور می‌زند.
وزیرخارجه آسترالیا پس از آن که پنج سرباز این کشور در روزهای اخیر در افغانستان کشته شدند، روز گذشته گفت که خروج شتابزده آسترالیا باعث می‌شود تا شهروندان دیگر کشورهای متحد دولت‌های خود را زیر فشار قرار دهند تا مانند آسترالیا عمل کنند. این مساله سبب می‌شود تا اقبال خروج نیروها با وجود یک دولت باثبات در افغانستان به خطر بیفتد.
کار به شبکه تلویزیونی اسکای نیوز گفت: «در اینجا انتخاب این است که آیا ما یک خط فاصله وحشتناک داریم (می‌کشیم)، آسترالیا اتحادی را که بزرگترین در تاریخ است، می‌گسلد… آسترالیا یک خط فاصله ایجاد می‌کند که به شهرت ما آسیب می‌زند، یک آسیب بزرگ».
وزیر خارجه آسترالیا در ادامه همچنان افزود: «[این مساله ممکن است] به ترکیه و آلمان این پیام را بفرستد که شما اکنون خجالت زده هستید؛ شما باید به رای دهنده‌گان کشورهای خود بگویید که چرا هنوز به مساله [افغانستان] درگیرید در حالی که ما آسترالیایی‌ها از آن خارج شدیم».
آسترالیا روز پنجشنبه هفته گذشته در دو حادثه جداگانه پنج سرباز خود را در افغانستان از دست داد. این مرگبارترین روز در افغانستان و بدترین روز برای تلفات جنگی در تاریخ آسترالیا پس از جنگ ویتنام به حساب می‌آید. با مرگ این پنج سرباز، شمار کشته شدگان آسترالیایی در افغانستان به ۳۸ تن رسید.
در همین حال، هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده امریکا از تصمیم آسترالیا پس از آن تقدیر کرد که جولیا گیلارد نخست وزیر این کشور بار دیگر بر تعهدات دولتش در قبال افغانستان – علیرغم تلفات اخیر سربازانش – تاکید ورزید.
وزیر خارجه آسترالیا همچنان گفت: «همه از این جنگ دلزده شده اند» به شمول شورشیان؛ اما تاکید کرد که آسترالیا باید در موضع خود باقی بماند. او گفت: «نمی‌خواهم این ذهنیت را به وجود آورم که این تنها توجه (خواست) متحدان ایالات متحده است که ما را مقید به خروج مرحله یی، منظم و کنترول شده، کرده است». او در ادامه افزود: «اما من می‌توانم به شما اطمینان بدهم که اگر آسترالیا به طور ناگهانی نقشش (نظر) را عوض کند، شدیدا مورد انتقاد ایالات متحده قرار خواهد گرفت».
کار همچنان یادآور شد که ۷۵ درصد امنیت افغانستان اکنون توسط نیروهای امنیتی داخلی تامین می شود؛ و حدود ۵ هزار شورشی سطح متوسط سلاح های خود را به زمین گذاشته اند.
وزیر خارجه آسترالیا تاکید کرد که آخرین زمان خروج نیروهای کشورش سال ۲۰۱۴ خواهد بود. او گفت: «ایالات متحده این مساله را بسیار روشن کرده است، و ما هم، که هیچ علاقه‌یی از سوی ما برای یک روز بیشتر ماندن از آنچه که نیاز داریم، وجود ندارد».
آسترالیا حدود ۱۵۵۰ سرباز در افغانستان دارد که بیشتر در ولایت ارزگان مستقر هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :