وزیر خارجۀ سویدن: نامزدان ریاست‎جمهوری افغانستان با نتیجۀ انتخابات مسوولانه برخورد کنند

19 حمل 1393/

mnandegar-3مسوولان وزارت خارجۀ افغانستان می‌گویند که کشور سویدن برای بازسازی افغانستان سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دالر کمک می‌کند.
ضرار احمد عثمانی وزیر خارجه طی یک نشست خبری در کابل با کارل بیلدت همتای سویدنی‌اش از ادامه همکاری‌های سویدن با افغانستان خبر داد.
آقای مقبل اظهار داشت که آنان در نشست خود، پیرامون مسایل مختلف از جمله بازسازی افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی صحبت نموده‌اند.
وی خاطرنشان ساخت که کشور سویدن سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دالر را در امر بازسازی افغانستان کمک می‌کند.
وزیر خارجه کشور همچنین بیان داشت که نیروهای نظامی سویدن از سال ۲۰۰۲ میلادی تا ۲۰۱۳ میلادی در چارچوب نیروهای پی آر تی در ولایت جوزجان فعالیت داشته اند.
آقای عثمانی از گشایش سفارت افغانستان در سویدن خبر داد و ابراز امیدواری نمود که دوستی دو کشور دوامدار و عمیق‌تر از پیش باشد.
در همین حال، کارل بیلدت وزیر خارجه سویدن، برگزاری انتخابات افغانستان را یک موفقیت بزرگ برای مردم این کشور خوانده و گفت که برگزاری این انتخابات، تأثیر مستقیم و قابل ملاحظه‌یی در تقویت دموکراسی دارد.
آقای کارل بیلدت همچنین از نامزدان ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خواست تا نتایج نهایی انتخابات که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام می‌شود را پذیرفته و با آن مسوولانه برخورد کنند.
وی همچنین تاکید نمود که کشورش نسبت به تمامی تعهدات خود در قبال افغانستان متعهد بوده و همکاری‌های این کشور در بخش های مختلف نظامی، ملکی، اقتصادی و به خصوص بخش سکتور خصوصی ادامه خواهد داشت.
گفتنی است که وزیر خارجه کشور نیز برگزاری انتخابات را یک موفقیت بزرگ برای افغانستان خوانده و گفت: « مردم افغانستان در روز ۱۶ حمل آرزوی خود را به صندوق های رای ریختند و نشان دادند که طرفدار دموکراسی و مردم سالاری اند و به مفکوره و نظام طالبانی نه گفتند».
آقای مقبل در مورد واکنش جامعه جهانی نسبت به انتخابات افغانستان نیز بیان داشت که همه جهانیان دریافتند که مردم افغانستان طرفدار تقویت و رشد نظام مردم سالار و دموکراسی در کشور بوده و افغانستان به سوی پیشرفت در حرکت می باشد.
وی در مورد امضای توافقنامۀ امنیتی نیز خاطرنشان ساخت که حکومت افغانستان علاقه‌مند به امضای این توافقنامه بود و امکان زیاد وجود دارد که حکومت فعلی این توافقنامه را امضا کند؛ در غیر این صورت حکومت بعدی آن را امضا خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.