وزیر داخله آلمان به مهاجران افغانی: پـول می‌دهیـم بر گـردیـد

۱۳ دلو ۱۳۹۴

mandegar-3وزیر داخلۀ آلمان در سفر خود به کابل و در دیدار با مقام‌های افغانستان با اشاره به تعداد زیاد آوارگان و پناهجویان افغانستانی در آلمان گفت، درست است که شرایط امنیتی در این کشور خوب نیست اما ما به افغان‌هایی‌که می‌خواهند به کشور خود بازگردند پول می‌دهیم و شرایط زنده‌گی خوب را در مناطق امن کشور برایشان فراهم می‌کنیم.
توماس دومزیر، وزیر داخله آلمان به آژانس خبری DPA گفت: مطمیناً شرایط امنیتی در افغانستان خوب نیست و مناطق ناامن و بدون حفاظت در کشور وجود دارد اما قصد داریم شرایط را به گونه‌یی فراهم کنیم تا مهاجران و پناهجویان افغانی که می‌خواهند به کشور خود بازگردند احساس امنیت کنند و در مناطق امن ساکن شوند. درضمن تا هر زمان که لازم باشد ناتو و نیروهای آلمانی در افغانستان باقی می‌مانند. ما باید شرایط را به گونه‌یی فراهم کنیم تا از مهاجرت افغان‌های تحصیل کرده به خارج از کشور ممانعت به عمل آوریم.
وزیر داخله آلمان در سفر خود به کابل همچنین درباره کمک مالی به دولت افغانستان سخن گفت و اعلام کرد، در ماه‌های آینده بسیاری از آواره‌گان افغان به کشور خود بازگردانده می‌شوند.
وی همچنین به این مساله اشاره کرد که درخواست پناهجویی افغان‌ها در آلمان ۱۵ برابر شده است و بیش از ۱۵۰ هزار افغان درخواست خود را در سال گذشته میلادی برای پناهنده‌گی به این کشور داده‌اند درحالیکه در سال ۲۰۱۴ تنها ۹۷۰۰ تن چنین درخواستی داشتند. علاوه براین، پس از سوری‌ها، این افغان‌ها هستند که به دنبال پناهنده‌گی در آلمان هستند.

وزیر داخله آلمان همچنین به این مساله اشاره کرد که قاچاقچیان انسان با وعده بهشت در آلمان از افغان‌ها پول می‌گیرند و آنها را به صورت غیرقانونی از مرزها رد می‌کنند. درحالیکه باید گفت این‌ها تنها وعده هستند و دورنمای کار و وضعیت بهتر اقتصادی در آلمان برای آوارگان و مهاجران افغان اصلاً درست نیست. هیچ تضمینی برای یافتن کار، اقامت و داشتن منبع درآمد در کشور وجود ندارد.
وی همچنین هشدار داد که سفر به اروپا خطرات خود را دارد و افرادی که فکر می کنند باید به این سفر بروند آن هم از طریق غیرقانونی باید بدانند حرف‌های قاچاقچیان اصلا درست نیست.
وزیر داخله آلمان در جریان دیدار با همتای افغان خود در کابل همچنین به بهبود شرایط زنده‌گی برای مهاجرانی که موفق نشدند به کشوری دیگر بروند و حالا بازگشته یا در فکر بازگشت هستند، اشاره کرد.
این مقام دولت برلین همچنین به مساله امکان کمک مالی به پناهجویانی که درخواستشان پذیرفته نشده اشاره کرد و گفت: آنها حالا باید به فکر خرید بلیت هواپیما برای بازگشت به خانه باشند و با توجه به هزینه‌یی که باید تقبل کنند، احتمال دارد که ما این هزینه را برای آنها بپردازیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.