وزیر داخله: فساد و رفتار ناپسند مشکل عمدۀ پولیس است

گزارشگر:چهار شنبه 27 جدی 1396 ۲۶ جدی ۱۳۹۶

وزیر امور داخله کشور بر ادامه اصلاحات در این وزارت تاکید کرده می‌‎گوید که هنوزهم مشکلات جدی در صفوف پولیس ملی وجود دارد.
زمزمه‌های اصلاحات در وزارت امور داخله پس از آن شروع شد که محمد اشرف غنی رییس جمهور این وزارت را « قلب فساد» لقب داد. لقبی که mandegar-3برداشته شدن آن، از روی نام وزارت امور داخله، ظاهرا در کوتاه مدت آسان نیست.
ویس احمد برمک وزیر امور داخله روز سه‌شنبه ( ۲۶ جدی ) در نشست خبری از دستاوردها و اصلاحات تازه در این وزارت خبر داد.
به گفته آقای برمک، آوردن اصلاحات در وزارت امور داخله و صفوف پولیس، به خاطر جلب رضایت مردم است.
با این حال، آقای برمک بر ادامه اصلاحات در وزارت امور داخله تاکید کرده می‌گوید که هنوزهم مشکلات جدی در صفوف پولیس ملی وجود دارد.
به گفته وی، موجودیت فساد و رفتارهای ناپسند پولیس از جدی ترین مشکلات در میان پولیس افغانستان است. مشکلاتی که گام های علمی آن از کابل پایتخت آغاز شده و به زودی به سطح ولایات گسترش خواهد یافت.
هرچند گزارش‌های مبنی بر اینکه، اداره مبارزه با فساد اداری و جرایم سنگین، هموراه از عاملین فساد، در وزارت امور داخله پرده برداشته و حکم بازداشت آنان را صادر می‌کند اما آنگونه که باید، از سوی مسوولان وزارت امور داخله اقدام به بازداشت آنان نمی‌شود، اما وزیر امور داخله می‌گوید که هر منصوف و کارمند وزارت امور داخله که به فساد ذیدخل باشد، مورد پیگرد قرار گرفته و به پنجه قانون سپرده خواهد شد. وی تاکید می‌کند که وزارت امور داخله در برابر این گونه افراد هیچ گونه تسامحی نشان نخواهد داد.
وزیر امور داخله با اشاره به دستاوردهای این وزارت می‌گوید که مسوولان وزارت داخله در شش ماه گذشته، دوازده مورد آدم ربایی را که در آن، کودکان، زنان و شماری از تاجران ربوده شده بودند، مورد پیگرد قرار داده و عاملان آن را شناسایی نموده و به پنجه قانون سپرده است.
وی تاکید می‌کند که این باندها از سال‌های پیش تحت تعقیب نیروهای پولیس بوده اما به اساس پیچیدگی وضعیت، نیروهای پولیس قادر به بازداشت آنان نشده بودند.
آقای برمک می‌‎گوید که چهار هزار مظنونین در شهرکابل از سوی پولیس وزارت امور داخله در سال جاری بازداشت شدند.
وزیر امور داخله با اشاره به فیر چند راکت در ساحه وزیر اکبرخان شهر کابل گفت که، نیروهای پولیس ملی توانستند سه تن از عاملان این رویداد را دستگیر و به امنیت ملی تحویل کنند.
هرچند، گزارش های در زمینه دست داشتن پولیس در راه اندازی برخی از رویدادها وجود دارد، اما وزیر امور داخله می‌گوید که وی دستور داده تا افرادی فاسد، استفاده جو و کسانی که ممکن با گروه‌های تروریستی دست داشته باشند را گرفتار کنند.
آقای برمک می‌گوید که عملیات پاکسازی شهرکابل در طول چند ماه گذشته از سوی وزارت امور داخله آغاز شد که در آن چهار هزار واسطه شیشه فلمی پاک سازی شد.
هرچند هنوزهم بسیاری از مقامات حکومتی و اعضای شورای ملی با موترهای شیشه فلمی گشت و گذار می‌کنند اما وزیر امور داخله می‌گوید که بسیاری از رجال برجسته به این پروسه لبیک گفته و مصمم شده تا فلم‌ شیشه‌های موترشان را پاک کنند.
وزیر امور داخله می‌گوید که بسیاری از گروه‌های تخلف کار با موترهای شیشه فلمی، به اختطاف، راه اندازی جرایم و نا امنی‌ها دست می‌زنند. وی تاکید می‌کند که با این کار گراف جرایم در شهرکابل ۴۰ درصد کاهش را شاهد بوده است.
آقای برمک می‌گوید که اصلاحات کادری نیز در وزارت امور داخله جریان داشته و آنان تلاش می‌کند تا افراد شایسته را به بست های کدری در این زوارت بگمارد.
وزیر امور داخله می‌گوید که برنامه خلع اسلحه از سوی افراد مسلح غیر مسوول در کابل ادامه داشته و این روند به زودی به دیگر ولایت‌ها نیز گسترش خواهد کرد.
وی خطاب به شبکه‌های جرمی و سازمان یافته بیان کرد که اگر فساد، جرم و مردم دست بکشند، و در غیر آن عملیات وزارت امور داخله جریان داشته و با آنان به صورت قانونی برخورد خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.