وزیر دفاع آلمان پس از تمدید مأموریت نیروهای کشورش: ما در شمال افغانستان حکم تکیه‌گاه را داریم

/

پارلمان آلمان با اکثریت مطلق آرا تمدید ماموریت ارتش این کشور در افغانستان را برای ۱۳ ماه دیگر تایید کرد. ۴۳۵ تن از نماینده‌گان به این تصمیم رای مثبت، ۱۱۱ تن دیگر رای منفی و ۳۹ تن رای ممتنع دادند.
حزب چپ‌ها تنها فراکسیون در پارلمان است که مخالف ادامه عملیات نظامی آلمان در افغانستان می‌باشد. ماموریت جدید که روز پنج شنبه در پارلمان آلمان تصویب شد، کاهش شمار سربازان آلمانی از شمار کنونی ۴۹۰۰ به ۴۵۰۰ در نظر گرفته است. براساس ماموریت جدید که در ماه فبروری سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسد، قرار است تا اخیر سال روان میلادی شمار نیروهای آلمانی به ۳۳۰۰ تن کاهش یابد.
بر این اساس، قرار است در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی مانند دیگر اعضای ایتلاف بین‌المللی، ماموریت نظامی آلمان در افغانستان نیز پایان یابد. اما سربازان آلمانی برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور باقی خواهند ماند. البته گفته شده که شمار نیروهای آلمانی در صورتی کاهش می‌یابد که وضعیت افغانستان اجازه دهد.
اما با این وجود، حدود ۳۰۰ متخصص برای سازماندهی خروج نیروهای آلمانی از افغانستان در این‌جا باقی می‌مانند. آن‌ها باید از بازگرداندن حدود ۱۷۰۰ وسیله نقلیه و ۶۰۰۰ کانتینر مواد اکمالاتی به آلمان نظارت کنند. حضور حدود ۱۵۰ نیروی اضافی دیگر برای فعالیت مجموعاً هشت فروند هلیکوپتر جنگی و نجات که برای نخستین‌بار در ماه دسمبر سال گذشته به افغانستان انتقال داده شدند، نیاز است.
این‌که چه شمار سربازان آلمانی بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می‌مانند، هنوز معلوم نیست. ماموریت بعدی برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان که مذاکرات درباره آن جریان دارند، نیز قرار است با رهبری پیمان ناتو انجام شود. کارشناسان گمان می‌کنند که بعد از سال ۲۰۱۴ بیش از یک هزار سرباز آلمانی در افغانستان باقی می‌مانند.
توماس دیمیزیر، وزیر دفاع آلمان از تایید این ماموریت توسط پارلمان کشورش ابراز خرسندی کرد. او پس از این تصمیم نماینده‌گان پارلمان گفت که کاهش ۱۴۰۰ سرباز آلمانی زیاد، اما معقولانه است.
در عین زمان، وزیر دفاع آلمان به تقاضاها برای خروج سریعتر از افغانستان اشاره کرد و گفت: «ما ملت رهبری‌کننده در شمال (افغانستان) هستیم. ما در آنجا حکم یک تکیه گاه را داریم».
هرچند قرار است نیروهای بین‌المللی روز به روز نقش مشورتی و آموزشی بگیرند، وزیر دفاع آلمان تاکید کرد که نیروهای کشورش برای محافظت از خود نیز «قادر به جنگ» باقی می‌مانند.
دیمزیر گفت که حالا دورنمای مشخصی در مورد ماموریت بعد از خروج نیروهای جنگی بین‌المللی از افغانستان وجود ندارد. او افزود که گفت‌وگوها در ناتو در این مورد «زیاد پیش نرفته است» و این مساله بیشتر به ایالات متحده امریکا بستگی دارد. به گفته او، خیلی فرق می‌کند که ایالات متحده سه هزار یا بیست هزار سرباز در افغانستان باقی می‌گذارد. بر این اساس، تصمیم ایالات متحده امریکا در مورد شمار سربازان اش در افغانستان، بر تصمیم آلمان نیز تاثیر می‌گذارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.