وزیر دفاع امریکا: استراتژی تازۀ ما دربارۀ افغانستان رویکرد منطقه‌یی دارد

گزارشگر:چهار شنبه 24 جوزا 1396 ۲۳ جوزا ۱۳۹۶

جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده گفته است که «به زودی» گزینه‌ها در مورد افغانستان را به رییس جمهور دونالد ترامپ پیشنهاد می‌کند. او افزوده است که به عوض تمرکز تنها به افغانستان، یک رویکرد منطقه‌یی را روی دست می‌گیرند.
وضعیت امنیتی افغانستان در ماه‌های اخیر خراب‌تر شده است و مقام‌های نظامی ایالات متحده امریکا اعتراف کرده اند که این جنگ بعد از ۱۶ سال به mandegar-3حالت درجازدگی رسیده است.
حدود دو هفته پیش در انفجار یک تانکر مملو از مواد انفجاری در محله دیپلومات‌نشین کابل بیش از ۱۵۰ نفر کشته شدند که خونبارترین حمله در کابل بعد از سقوط حاکمیت طالبان بود.
براساس تخمین ارتش ایالات متحده امریکا در اوایل سال جاری، در برخی موارد نیروهای امنیتی افغانستان مجبور به ترک پایگاه‌های پراکنده روستایی شده اند و حکومت می‌تواند مدعی کنترول یا نفوذ بر ۵۷ درصد خاک کشور باشد.
وزیر دفاع ایالات متحده امریکا روز دوشنبه به کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان کشورش گفت: «ما یک رویکرد منطقه‌ای به این (کشور) روی دست می‌گیریم. ما آن را به زودی به رئیس جمهور پیشنهاد می‌کنیم تا تصمیم بگیرد.»
جنرال ماتیس گفت که درخواست جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان مبنی بر فرستادن سربازان اضافی، بیشتر شامل سربازانی خواهد بود که نیروهای افغانستان را آموزش و مشورت داده و به آن‌ها کمک می‌کنند، و احتمالاَ در سطح یک لوا خواهند بود.
ماتیس گفت: «این یک تغییر اساسی خواهد بود تا ما در بخش حمایت‌های هوایی به موقعیتی برسیم که من آن را برتری واقعی می‌خوانم.»
در همین جلسه استماعیه، جوزف دانفورد لوی درستیز/ رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا گفت که «با عین گزینه‌ای» که از سوی ترامپ و ماتیس در نظر گرفته خواهند شد، برای بهبود وضعیت امنیتی افغانستان تلاش می‌شود.
خبرگزاری رویترز در اواخل اپریل گزارش داده بود که اداره ترامپ راجع به فرستادن ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سرباز اضافی به افغانستان مشورت می‌کند.
در این میان، برخی مقام‌های امریکایی مفاد فرستادن سربازان بیشتر امریکایی به افغانستان را زیر سوال قرار داده اند، زیرا به باور آن‌ها، افزایش سربازان به تعدادی که از نظر سیاسی مطبوع باشد، تغییر بزرگی در افغانستان ایجاد نخواهد کرد. تا حالا بیش از ۲۳۰۰ سرباز امریکایی در جنگ افغانستان کشته شده و بیش از ۱۷ هزار تن دیگر زخمی گردیده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.