وزیر دفاع امریکا: پـایان جنـگ در افغـانستان قابـل پیش‌بینـی نیست

گزارشگر:شنبه 10 سرطان 1396 ۹ سرطان ۱۳۹۶

وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در بروکسل گفت که این پیمان نظامی باید وظیفه‌اش را در افغانستان به انجام برساند، در غیر آن خطر انتقام‌گیری تروریست‌ها وجود دارد. ناتو به افزایش سربازانش در افغانستان توافق کرده است.
وزیر دفاع ایالات متحده امریکا از تذکر این نکته خودداری کرد که رییس جمهور ترامپ در استراتژی جدیدش چه تعداد سربازان اضافی به افغانستان mandegar-3می‌فرستد.
پیشروی‌های اخیر گروه طالبان اعتماد به آینده افغانستان را تضعیف کرده و گفت‌وگوها بر سر فرستادن سربازان بیشتر ناتو در میان کشورهای عضو این ترس را ایجاد کرده است که بار دیگر در یک جنگ غیرقابل برد درگیر شوند، آن‌هم در زمانی که با تهدیدهای جدیدی از سوی روسیه، تروریسم و حملات سایبری مواجه اند.
جیمز ماتیس بعد از دیدار با همتایانش از ۲۹ کشور عضو ناتو در بروکسل در مورد این که نیروهای امریکایی تا چه زمانی در افغانستان خواهند ماند، به خبرنگاران گفت: «من برای جنگ برنامه زمانی تعیین نمی‌کنم، جنگ اساساَ یک پدیده غیرقابل پیش‌بینی است.»
وزیر دفاع ایالات متحده امریکا افزود: «دلیل اساسی این است که ناتو برای آزادی افغانستان از هراس و ترور تعهد کرده و رهایی از ترور متقاضی این است که شما نمی‌توانید کار را ناتمام بگذارید.»
این جنرال متقاعد نیروی دریایی امریکا با اشاره به افغانستان و مناطق خارج از زیر کنترول حکومتی در سوریه که گروه «دولت اسلامی» در آنجاها رشد کرده است، گفت: «شما نمی‌توانید بگویید که “من از این [جنگ] خسته ام” و به خانه برگردید و سپس دوباره هدف قرار بگیرید.»
ناتو فعلاً ۱۳۵۰۰ سرباز در ماموریت حمایت قاطع در افغانستان دارد که نیروهای امنیتی افغانستان را آموزش و مشورت داده و به آن‌ها کمک می‌کنند. دیپلومات‌ها گفته اند که افزایش ۳۰۰۰ سرباز از جانب ناتو برای افغانستان در نظر است و مقام‌های ایالات متحده امریکا نیز از فرستادن احتمالی ۴۰۰۰ سرباز سخن گفته اند.
ایالات متحده امریکا که زمانی بیش از ۱۰۰ هزار سرباز در افغانستان داشت، در حال تدوین استراتژی جدید برای این جنگ است که در شانزدهمین سال خود قرار دارد و جنرال امریکایی وضعیت جاری را «بن بست» عنوان می‌کنند.
ماتیس گفت که بعد از صحبت با متحدین‌اش حدود ۷۰ درصد نیازمندی‌های برنامه جدید تکمیل شده و او در تلاش است شکاف باقی مانده را پل بزند.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو تایید کرد که این پیمان نظامی روی افزایش نیروها در افغانستان توافق کرده و ۱۵ کشور عضو قبلاَ برای افزایش سربازان شان اعلام آمادگی کرده اند، اما در عین زمان او تاکید کرد که این سربازان به نقش جنگی برنمی‌گردند.
استولتنبرگ گفت: «ما فکر نمی‌کنیم که امسال یا سال آینده یا آینده نزدیک افغانستان صلح آمیز و عاری از منازعه و خشونت خواهد بود، اما ما باور داریم که افغان‌ها قاطع و متعهد به جنگ علیه طالبان اند تا کشور شان را با ثبات بسازند.»
دبیرکل ناتو اصرار کرد که ختم ماموریت نظامی ناتو در سال ۲۰۱۴ اشتباه نبود. اما وزیر دفاع امریکا با این دیدگاه موافق نبود و گفت که «اجماع بسیار زیاد وجود دارد که ما احتمالاَ سربازان خود را کمی سریع خارج کردیم.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.