وزیر زراعت، آبیاری و مالداری: برای پنج میلیون هکتار زمین آب کافی وجود دارد

/

وزارت زراعت افغانستان برنامه‌یی زیر نام تنظیم آب در داخل مزرعه را آغاز کرده است. این برنامه نخستین گام برای مدرنیزه کردن زراعت در افغانستان می‌باشد.
این وزارت در نظر دارد ۱۷۵ شبکه آبیاری را بسازد که توسط آن ۵۲ هزار هکتار زمین در ۱۵ ولایت افغانستان زیر کشت خواهد رفت. هزینه این پروژه ۴۱ میلیون دالر برآورد شده است. قرار است در این برنامه از تجارب کشورهای همسایه و منطقه برای بهبود آبیاری و مدیریت آب کار گرفته شود.
محمد آصف رحیمی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت ده درصد این زمین‌ها، زمین‌هایی است که جدیدا زیر آب می رود: «با این پروگرام حاصلات بالا می‌رود، باغداری ترویج پیدا می‌کند و زمین‌های ما آب کافی برایش می‌رسد».
وزارت زراعت افغانستان می‌گوید در کشور برای آبیاری حدود ۵ میلیون هکتار زمین قابل کشت آب کافی وجود دارد؛ اما در صورتی که از آب افغانستان استفاده شود.
براساس اظهارات وزیر زراعت، سه اعشاریه دو میلیون هکتار زمین قبل از جنگ در افغانستان کشت می‌شد. اما در سال ۲۰۰۱ مقدار زمین قابل کشت به یک اعشاریه دو میلیون هکتار کاهش یافت. در حال حاضر یک اعشاریه هشت میلیون هکتار زمین‌های زراعتی افغانستان عملا کشت می‌شود.
آقای رحیمی گفت برنامه تنظیم آب در داخل مزرعه، زمان‌گیر است اما نتیجه خوبی خواهد داد: «روزها و هفته‌ها با مردم کار می‌شود تا تشخیص شود که در کجا و چه‌گونه ساختمان باید ساخته شود. بعد از آن دیزاین می‌شود و کار آغاز می‌گردد. یعنی هفته‌ها طول می‌کشد».
حل منازعه بر سر آب
منازعه بر سر آب مشکل بزرگی برای زمینداران و دهقانان افغانستان است. این مساله گاهی سبب جنجال‌های بزرگی بین دو ولسوالی و دو ولایت نیز می‌شود.
مقام‌ها در وزارت زراعت می‌گویند تطبیق این برنامه می‌تواند منازعه برسر آب را کاهش دهد. رحیمی گفت: «حل اختلافات روی آب یک موضوع کلان جنجال‌ها در قریه‌هاست. راهی برایشان نشان داده شود که منازعه را کم کند. خود این ساختمان‌ها منازعه را کم می‌کند».
به گفته آقای رحیمی، با تطبیق این برنامه از یک سو آب کافی برای دهقانان و جود دارد و از سوی دیگر تقسیم آب به صورت علمی و تخنیکی صورت می‌گیرد که در آن‌جایی برای منازعه بر سر آب باقی نمی‌ماند.
رحیمی همچنان افزود که قرار است با تطبیق این برنامه نخستین گام برای مدرنیزه شدن آبیاری در افغانستان برداشته شود.
رییس‌جمهور کرزی اخیراً تاکید کرد که افغانستان خود برای ساخت بندهای آب گردان و بند برق سرمایه گذاری می‌کند. بر اساس آمارهای رسمی افغانستان، در حال حاضر این کشور تنها از ۳۰ درصد منابع آبی خود برای زراعت استفاده می‌کند و بقیه آن به کشورهای همسایه سر ازیر می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.