وزیر صحت عامه: زمینۀ تداوی فیستولای ولادی را فراهم کردیم

/

وزارت صحت عامه تداوی مرض «فیستولای ولادی» را در شفاخانۀ ملالی آغاز کرد. این وزارت می‌گوید فیستولای ولادی مرض شایع در بین زنان افغانستان است که آسیب‌های ویران‌کنندۀ روانی، جسمی و اجتماعی درپی دارد.
در حال حاضر تنها دو مرکز در شفاخانه‌های ملالی و شفاخانه کیور در شهر کابل برای تداوی این مرض وجود دارند. هر دو شفاخانه خدمات رایگان صحی را برای درمان این بیماری ارایه می‌کنند.
براساس آمار این وزارت، از هر پنج زنی که ولادت انسدادی را تجربه می‌کنند، یک تن به فیستولای ولادی مبتلا می‌شود که به باور مسوولان صحی، این شمار یک نرخ بالا برای این بیماری می‌باشد.
فیستولای ولادی مرضی است که در اثر طولانی‌شدن پروسۀ ولادت، یک مجرای غیرطبیعی بین کانال ولادی با مجاری ادرار یا امعا به وجود می‌آید. این معیوبیت سبب می‌شود تا ادرار یا مواد غایط از طریق مجرای ولادی دفع شوند.
ثریا دلیل، وزیر صحت عامه روز یکشنبه در مراسم افتتاح این مرکز گفت: «یک علت عمدۀ فیستولای ولادی، ولادت‌های طولانی و انسدادی است».
خانم دلیل گفت سو تغذیه، ازدواج‌های پیش از وقت، کم خونی و عدم رشد کافی استخوان‌ها به خصوص در دخترانی که پیش از وقت عروسی می‌کنند، سبب ولادت‌های دشوار می‌شود و این ولادت‌ها بالاخره منجر به فیستولای ولادی می‌گردند.
خانم دلیل گفت ۲۰ درصد نفوس افغانستان در سنین باروری قرار دارند و چهار درصد از مجموع جمعیت این کشور را زنان حامله تشکیل می‌دهند.
این در حالی است که به گفتۀ خانم دلیل تنها ۶۰ درصد زنان حامله در دوران بارداری حداقل یک بار به خدمات صحی دسترسی دارند. وزیر صحت عامه علاوه کرد که ۳۴ درصد ولادت ها توسط افراد مسلکی صورت می گیرند.
خانم دلیل گفت در صورتی که برای تداوی این مرض اقدام نشود، سبب می‌شود تا زنان مبتلا، دچار معیوبیت و معلولیت گردند. او گفت: «فیستولای ولادی در ۲۰ درصد آن خانم هایی که ولادت های انسدادی را تجربه می کنند، دیده شده است».
وزیر صحت عامه تأکید کرد که تکمیل دوره تعلیمی و تحصیلی دختران، تغذیه مناسب، تاخیر در ازدواج و تداوی موثر می‌تواند از ابتلا به این مرض جلوگیری کند. او از پدرها خواست تا در تکمیل دوره تحصیلی دختران بکوشند و از ازدواج های پیش از وقت جلوگیری کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :