وزیر فواید عامه: کمک‌ها از طریق بودجه ملی افغانستان به مصرف می‌رسد

یک شنبه 19 میزان 1394/

mnandegar-3وزیر فواید عامه دیروز در پیوند به نتایج نشست اقتصادی سام که یک ماه قبل در کابل دایر شده بود معلومات ارایه کرد.
محمود بلیغ، وزیر فواید عامه روز گذشته در یک نشست خبری گفت: در نشست سام توافق شد که کمک‌های بین المللی از طریق بودجه ملی حکومت افغانستان به مصرف برسد تا از هماهنگی و اطمینان بیشتری در مقابل جامعه جهانی برخوردار باشیم.
طرح به مصرف رسیدن کمک های بین المللی از طریق بودجه ملی افغانستان در حالی پیشنهاد می شود که بر اساس گزارش ها طی سیزده سال گذشته میلیون ها دالر از پول جامعه جهانی در کشور حیف و میل شده است.
وزیر فواید عامه گفت که در این کنفرانس، حکومت ۳۹ تعهد از جمله در قسمت ایجاد سیستم موثر حکومتداری، از بین بردن فساد اداری، تحکیم مسئولیت، تشویق سکتور خصوصی، همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی، بهبود امنیت و ثبات سیاسی، اعاده ثبات مالی شفافیت در امور مالی و بانکداری تجارتی را به عهده گرفته است.
آقای بلیغ تصریح کرد: در این نشست تعهدات دو جانبه بوده و جامعه جهانی و کشورهای کمک کننده نیز یکبار دیگر بر اجرای تعهدات شان در قبال افغانستان که در کنفرانس های توکیو و لندن داشتند تاکید ورزیدند.
به گفته وی، جامعه جهانی متعهد شد که از اولویت‌های برنامه ملی دولت افغانستان حمایت می کنند و برنامه های ملی که در اولویت قرار داشت؛ قبلا ۲۲ برنامه بود و پس از رایزنی این برنامه ها به ۱۱ برنامه تقلیل یافت.
وزیر فواید عامه تصریح کرد: در نشست سام تصمیم گرفته شد که «شورای زیربنا» ایجاد شود که این شورا به ریاست رییس جمهور فعلا ایجاد شده و آغاز به کار کرده است. همچنین یک میثاق شهروندی از سوی حکومت به کشورهای کمک کننده ارایه شد و هدف از این میثاق ارایه خدمات به همه شهروندان افغانستان به شکل یکسان می باشد.
وی گفت: « در کنفرانس سام، روی راه آهن که حکومت افغانستان تعهد ۵ جانبه با چین، تاجیکستان، قرغیزستان و کشورهای آسیای میانه که این خط آهن ششصد کیلومتر طول دارد؛ امضا کرده است؛ بحث و گفتگو صورت گرفت که آغاز کار عملی این خط آهن از اولویت اساسی ما می باشد».
وزیر فواید عامه می گوید که ناامنی روی پروژه های کوتاه مدت این وزارت تاثیرات منفی دارد؛ طوری که کار بر روی جاده ها در ولایات قندوز و بدخشان بدلیل ناامنی فعلا متوقف شده است.
وی ابراز امیدواری کرد که با بهبود وضع امنیتی آنان بتوانند برنامه های بلند مدتی که در نظر دارند را تطبیق و عملی نمایند.
وزیر فواید عامه گفت: در نشست سام، حکومت افغانستان بیشتر نقش گزارش دهی را به کشورهای جامعه جهانی و تمویل کنندگان داشت و گزارشات ارایه شده از سوی دولت مورد استقبال کشورهای شرکت کننده قرار گرفته است.
گفتنی است که امسال ششمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه یی برای افغانستان ریکا و همچنین نشست سام در کابل با حضور نمایندگان بیش از ۳۰ کشور و ۴۰ سازمان بین المللی برگزار شد.

اشتراک گذاري با دوستان :