وزیر مالیه: عواید ده ماه اخیر طی ده سال گذشته بی‌سابقه بوده است

سه شنبه 5 عقرب 1394/

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید عایدات حکومت در سال جاری افزایش یافته است. اما نمایندگان پارلمان با انتقاد از این وزارت می‌گویند فشار عواید بر مردم است ولی خدمات برای آن‌ها عرضه نمی‌شود.
در حالی که افغانستان از نظر اقتصادی سال دشواری را می‌گذراند، وزارت مالیه می‌گوید عواید دولت افزایش یافته است. در سال جاری هزاران افغان mnandegar-3شغل‌های شان را از دست دادند و بیکاری و فقر نسبت به هر سال دیگر بیشتر شده است.
وزیر مالیه افغانستان روز دوشنبه به مجلس نماینده‌گان استجواب شد تا در مورد وضعیت مالی معلومات دهد. اکلیل حکیمی وزیر مالیه گفت ده ماه پیش وقتی به کار آغاز کرد، خزانه دولت خالی بود و این وزارت قرضداری‌های زیادی داشت.
آقای حکیمی گفت حکومت در سال ۱۳۹۳ در مجموع ۹۹ میلیارد افغانی عاید داشت، در حالی که در ده ماه گذشته این عواید به ۹۴ میلیارد افغانی رسیده است. او گفت که در دو ماه آینده ۲۰ میلیارد افغانی دیگر نیز جمع آوری خواهد شد: «جمع آوری عواید ما در ده ماه گذشته در مقایسه به ده سال گذشته بی‌سابقه بوده است.»
وزیر مالیه افغانستان گفت جدیت در جمع آوری عواید و مالیات به خصوص در گمرکات و همچنین جلوگیری از فساد اداری دلایل اصلی افزایش عواید حکومت در سال جاری بوده است.
کنفرانس‌های آینده
در حال حاضر بودجه انکشافی افغانستان وابسته به کمک‌های خارجی است. وزیر مالیه گفت صندوق بین‌المللی پول تا سه سال آینده ۲٫۸ میلیارد دالر را در اختیار حکومت قرار خواهد داد. بانک جهانی قرار است ۶۳۰ میلیون دالر را به منظور پیشبرد پروژه‌های انکشافی در اختیار حکومت افغانستان قرار دهد.
آقای حکیمی گفت در ماه‌های آینده دو کنفرانس بین‌المللی برای حمایت از افغانستان برگزار می‌شود. یکی از این کنفرانس‌ها در پولند برگزار می‌شود و هدف آن حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان است: «قرار است که یک مجلس به سویه سران کشورهای ناتو در پایتخت پولند در وارسا برگزار شود. در آن‌جا برای سه سال آینده تجدید تعهد می‌شود تا نیروهای امنیتی ما چگونه تمویل شوند.»
همچنین کنفرانس دیگری در بروکسل پایتخت بلجیم برگزار خواهد شد که هدف آن تجدید تعهد جامعه جهانی برای حمایت از برنامه‌های توسعه‌ای در افغانستان است. در این کنفرانس وزیران مالیه کشورهای حامی افغانستان حضور می‌یابند و افغانستان در این کنفرانس استراتژی جدید انکشافی را برای کشورهای جهان ارایه می‌کند.
انتقادات شدید
وزیر مالیه افغانستان در جلسه روز دوشنبه با انتقاد شدیدی مواجه شد. نمایندگان گفتند که وزارت مالیه جدیدا افرادی را با معاشات بسیار بلند مقرر کرده است. ریحانه آزاد یکی از نمایندگان گفت: «شما مشاورین و رئیسانی را مقرر کرده‌اید که از ۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار افغانی معاش دارند. شما می‌دانید که جوانان ما به دلیل بیکاری فرار می‌کنند و ده‌ها جوان بیکار دو ماه است که در زیر خیمه‌ها تحصن کرده‌اند.»
برخی از نمایندگان گفتند که عایدات حکومت نباید به قیمت شکستن استخوان‌های مردم جمع آوری شود. غلام فاروق مجروح یکی از نمایندگان گفت در حالی که مردم از مالیات سنگین به ستوه آمده اند، فساد همچنان در گمرکات بیداد می‌کند: «جمع آوری عواید باید طوری باشد که استخوان‌های مردم هم نشکند. متاسفانه به جای این که از فساد در گمرکات کاسته شود، بیشتر بر مردم فشار آورده می‌شود در حالی که کار و بار مردم خراب است.»
اما وزارت مالیه می‌گوید مدیریت درست در جمع آوری عواید دلیل اصلی افزایش عایدات دولت بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.