وزیر مبارزه با مواد مخدر: به تنهایی قادر به مبارزه با مواد مخدر نیستیم

/

وزارت مبارزه با مواد مخدر و سفیر امریکا در بخش تنفیذ قانون در کابل مشکل مبارزه با موادمخدر را چالش منطقه‌یی و جهانی خوانده و هشدار داده اند که افغانستان به تنهایی در مبارزه با مواد مخدر پیروز نمی‌شود.
ستیفن میکفارلند، سفیر بخش تنفیذ قانون امریکا در کابل و وزیر مبارزه با مواد مخدر کشور، روز سه‌شنبه، در یک نشست مشترک خبری، بزرگترین عامل کشت کوکنار را نا‌امنی، موجودیت مافیای مواد مخدر و تقاضای بیش از حد کشورهای جهان و منطقه می‌دانند.
این دپلمات امریکایی گفت: «با وجود مشکلات، ما در کار مبارزه با مواد مخدر پیشرفت‌های زیاد داشتیم. این مشکلات شامل تولید مواد مخدر، ادامه درگیری‌ها در افغانستان و تقاضای مواد مخدر در خارج از افغانستان است.»
ضرار احمد مقبل، وزیر مباره با مواد مخدر نیز در این نشست گفت: مشکل مواد مخدر در بته‌های کوکنار نیست، بل مشکل منطقه‌یی و بین‌المللی است که افغانستان به تنهایی قادر به حل این مشکل نیست. آقای میکفارلند همچنان افزود که کشت کوکنار و موادمخدر یک مشکل جدی در افغانستان است و در آینده نیز به ‌حیث یک چالش باقی خواهد ماند.
آقای میکفارلند گفت: «ما باید برای رسیده‌گی به قضایای موادمخدر نهاد‌های عدلی و قضایی را تقویت کنیم، هیچ کس توقوع نداشت که چالش موادمخدر به زودی در افغانستان ازبین برود، و این پدیده برای افغانستان و جهان به‌حیث یک چالش بزرگ باقی خواهد ماند.»

کمک مالی امریکا
در نشست روز گذشته، این دپلومات امریکایی و وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان، تفاهم‌نامه‌یی را امضا کردند که بربنیاد آن امریکا برای هفده ولایت افغانستان که کشت کوکنار در آن‌ها صفر شده است، یک، یک میلیون دالر کمک می‌کند.
مقام‌های سفارت امریکا در کابل از ادامه کمک‌های این کشور به افغانستان اطمینان داده و گفته اند که این پول درپروژه‌های نوسازی مانند مکتب‌ها، سرک، درمانگاه و دانشگاه‌ها، البته بر بنیاد اولویت‌های پیشنهاد شده این ولایت‌ها، به مصرف خواهد رسید.
بامیان، پروان، کندز، تخار، بلخ، غزنی، فاریاب، جوزجان، خوست، لوگر، نورستان، پکتیا، پکتیکا، سمنگان، سرپل، پروان و میدان ورک از ولایت‌های هستند که در آن کشت کوکنار صفر اعلام شده است.
مجازات و شناسایی قاچاق‌بران مواد مخدر
در این نشست، ضرار احمد مقبل، وزیر مبارزه با موادمخدر هرچند از شناساسی ده قاچاقبر بزرگ مواد مخدر در جریان امسال، خبر داد، اما از افشای نام آن‌ها، خود داری کرد و افزود که تلاش‌ها برای گرفتاری آن‌ها، جریان دارد.
آقای مقبل در مورد قاچاقبران شناسایی شده گذشته گفت: «می‌توانیم از امان‌الله افغان یاد بکنیم. از حاجی بختور یاد بکنیم. از حاجی لال جان یاد بکنیم. و سایرین دیگر. هفت نفرشان گرفته شده اند، سه نفرشان مانده است.»
افزون بر این، مسوولان مبارزه با مواد مخدر خبردادند که سه تن به اتهام قاچاق مواد مخدر به ۱۸سال زندان محکوم به مجازات شده اند.
سارنوالی مبارزه با مسکرات و جرایم مواد مخدر امروز با نشر خبرنامه نگاشته است که این سه تن که باشنده‌گان ولایت‌های کندهار و فراه هستند، به اتهام قاچاق ۶۵ بیرل مشروبات الکولی محکوم به مجازات شده اند.
درخبرنامه گفته شده است که هنگامی که این مردان تلاش داشته اند تا این مشروبات را از نیمروز به ولایت هلمند انتقال دهند، پولیس آنان را بازداشت کرده است.
کشت و قاچاق مواد مخدر از موارد جدی است که پس از امنیت، چالش عمده در افغانستان به شمار می‌رود.
مقام‌های داخلی و خارجی همواره در این موارد ابراز نگرانی کرده اند و یکی از منابع درآمد طالبان مسلح نیز همین کشت مواد مخدر و قاچاق آن گزارش شده است. چنانچه یک آمارگیری نشان می‌دهد که در سال گذشته طالبان ۴۰۰میلیون دالر امریکایی از راه کشت و قاچاق مواد مخدر بدست آورده اند.
بر بنیاد آمار وزارت مبارزه با مواد مخدر، سالانه تجارت مواد مخدر در منطقه به ۶۷میلیار دالر می‌رسد که سبب ادامه کشت کوکنار در افغانستان شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.