وزیر معادن به رهبران دولت: سیاست را با معادن و سرمایه‌گذاری دخیل نسازید/ افغانستان می‌تواند با استخراج معیاری منابع طبیعی‌اش به فقر دایمی نقطه پایان بگذارد

/

دو شنبه ۲۵ جوزا ۱۳۹۴

 

وزارت معادن و پترولیم با ایجاد شورای مشورتی مدیریت منابع منرال‌ها و پترولیم، از حکومت می‌خواهد که مسایل سیاسی را در بخش معادن و سرمایه‌گذاری در این کشور دخیل نسازد.
این شورا که متشکل از نماینده‌های ادارات دولتی، جامعۀ مدنی، مطبوعات، اعضای کمیسیون‌های منابع طبیعی شورای ملی و کارشناسان می‎‌باشد، در زمینۀ مدیریت بهتر منابع و mnandegar-3منرال‌ها به دولت مشوره خواهد داد.
داوودشاه صبا وزیر معادن و پترولیم روز یکشنبه در نشستی به این مناسبت گفت: پس از این هر افغان می‌تواند که نظریاتش را برای بهبود مدیریت منابع طبیعی افغانستان با این وزارت شریک سازد.
او گفت: «باور عمیق من این است، اگر مردم افغانستان خود را در شریک‌ساختن پالیسی‌ها و چهارچوب‌های حقوقی و مدیریتی در این سکتور ندانند، تطبیق این پالیسی‌ها بسیار دشوار خواهد بود و ما اهدافی را که تعیین کردیم، به دست نخواهیم آورد. من یقین دارم که با مشارکت همگانی، ما خواهیم توانست تا شفافیت و حساب‌دهی واضح را در مدیریت منابع ایجاد کنیم.»
آقای صبا افزود که افغانستان می‌تواند با استخراج معیاری منابع طبیعی‌اش به فقر دایمی در این کشور نقطه پایان بگذارد.
این اظهارات در حالی مطرح  می‌شود که وزیر معادن و پترولیم گفته است که بیش از دوصد معدن در این کشور نظارت نشده و مشکلاتی زیادی در این راستا در افغانستان وجود دارد.
بر اساس تحقیقات انجام شده، هم اکنون افغانستان به ارزش سه تریلیون دالر معادن و منابع طبیعی زیر زمینی دارد که به گفتۀ دیده‌بان شفافیت افغانستان، مدیریت درست آن می‌تواند تأثیرات مثبت بالای رشد اقتصادی این کشور داشته باشد.
سید اکرام افضلی رییس این نهاد در صحبت با رادیو آزادی ضمن استقبال از این اقدام وزارت معادن گفت: امیدوار هستند تا این بحث‌ها زمینه را برای شفافیت در قرارداد های معادن ایجاد کند.
او گفت: کنفرانس امروزی یک گام بسیار مهم به طرف ساختن سکتور معادن افغانستان است، به شکلی‌که بتواند که به مردم افغانستان نفع برساند و از سوء استفاده‌ها جلوگیری کند، امروز از جامعه مدنی و تمام سهمداران سکتور معادن دعوت شده بود، صحبت‌هایی صورت گرفت و ما امیدوار هستیم که این صحبت‌ها بالاخره زمینه را برای ساختن یک سکتور موثر استخراجی در افغانستان آماده بسازد.»

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.