وزیر معارف: آزمایش‌ها مسمومیت دانش‎آموزان را تأیید نمی‌کند

/

مقام‌ها در وزارت معارف می‌گویند در چهار سال گذشته ۴۸ مورد مسمومیت در مکاتب دختران در نقاط مختلف کشور گزارش شده، اما آزمایش‌های لابراتوری در افغانستان، سویس و مصر هیچ کدام آن را تایید نکرده است.
فاروق وردک، وزیر معارف روز سه شنبه گفت: «یک غوغایی برپا می‌شود که مسمومیت است ولی پیش شفاخانه که می‌رویم هیچ چیزی ثابت نمی‌شود.»
آقای وردگ گفت: نمونه‌های خون شاگردانی که گفته می‌شد مسموم شده بودند در لابراتوارهای وزارت صحت عامه، آیساف، سازمان صحی جهان و حتا در مصر و سویس آزمایش شد، اما نتایج مسمومیت در همه منفی بود.
صدها دانش‌آموز دختر در ولایت‌های جوزجان، تخار، سرپل، بامیان، بلخ، کابل، کندهار و خوست در چند سال گذشته پس از بیهوشی به شفاخانه منتقل گردیدند. در اکثر همچو موارد، شاگردان بیهوش شده به زودی از شفاخانه مرخص شده و هیچ موردی از هلاکت تا حال گزارش نشده است.
نقش طالبان
اگر چه طالبان دست داشتن در رویدادهای مسمومیت ادعا شده در مکاتب دختران را رد کرده اند، اما شماری از افغان‌ها طالبان را مسوول این گونه فعالیت‌ها می دانند.
مقام در وزارت معارف، اما نقش طالبان در مسمومیت‌ها در مکاتب دختران را تایید نکرده اند.
طالبان در زمان حاکمیت شان در افغانستان بر آموزش دختران و کار زنان، ممنوعیت شدید اعمال کرده بودند. مقام‌های افغان و سازمان های حامی حقوق بشر همچنان طالبان را به انجام حملات مرگبار بر مکاتب در افغانستان متهم می‌کنند.
در یک حمله انتحاری که طالبان مسوولیت انجام آنرا پذیرفتند، به روز دوشنبه سه دانش آموز مکتب در ولسوالی سمکنی ولایت پکتیا هلاک شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.