وزیر مهاجرین: مهاجران سالانه هفت میلیارد دالر به کشور منتقل می‌کنند

دوشنبه 22 عقرب 1396/

mandegar-3وزیر امور مهاجران و عودت‌کننده‎گان در مراسم بررسی چالش‌ها و مزیت‌های مهاجرت شهروندان به خارج از کشور اعلام کرد که این مهاجران سالانه هفت میلیارد دالر به داخل کشور منتقل می‌کنند که به جریان اقتصاد افغانستان تزریق می‌شود.
سید حسین عالمی بلخی روز یکشنبه گفت که مزیت مهاجرت کم نیست و این میزان پول که مهاجرین سالانه از کشورهای خارجی برای کمک به خانواده های خود یا شروع کار جدید وارد می‌کنند نزدیک به دو برابر کل بودجه دولت افغانستان است.
بلخی افزود که در چهار دهه جنگ گذشته نرخ بیکاری به ۳۹ درصد رساند و اقتصاد کشور را نابود کرده است و بخش بزرگی از خانواده‌های افغان با پولی که بستگانشان از خارج می فرستند زندگی خود را سپری می کنند.
وی گفت: در ۳ سال گذشته دولت وحدت ملی دو میلیون مهاجر از کشورهای اروپایی، آمریکایی، ایران و پاکستان به افغانستان برگشته اند که رقم بسیار بزرگی است اما با وجود آن افغانستان دومین کشور بزرگ است که تعداد زیادی مهاجر در خارج از کشورش دارد.
بلخی آموزش عالی، تقویت اقتصاد، آموزش بخش های فنی، تربیت کودکان مهاجران در کشورهای پیشرفته را از دیگر مزیت های مهاجرت دانست.
اما وی چالش‌هایی را نیز برای مهاجرت برشمرد که صدمات وارده به مردم در مسیر مهاجرت از جمله آن بود و گفت : مهاجرت غیر قانونی مشکلات جدی دارد.
بلخی گفت که کشته شدن در مرزها، غرق شدن در دریاها، منتظر ماندن برای دریافت مدارک شهروندی، رد شدن پرونده های متقاضان پناهندگی از دیگر چالش هایی است که هر مهاجری دچار مشکلات زیاد آن است.
بلخی ادامه داد: بزرگترین وظیفه وزارت امور مهاجرین این است که چالش‌ها را به فرصت بدل کند و نگذارد مهاجرت غیر قانونی جوانان کشور را نابود کند و باید مهاجرت غیر قانونی به مهاجرت قانونی تبدیل شود.
در حاشیه این مراسم عکس‌هایی از یک عکاس هلندی که ۵ سال را با مهاجرین در مسیرهای دشوار سپری کرده بود در دانشگاه کابل به نمایش گذاشته شد که این تصاویر بخشی از چالش ها را به تصویر کشیده است .
از افغانستان تنها در ایران و پاکستان چهار میلیون مهاجر قانونی و غیر قانونی حضور دارند و یک میلیون دیگر نیز در کشورهای اروپایی و آمریکایی بسر می‌برند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.