وزیر مهاجرین و عودت‏کننده‏گان در مجلس: وضعیت مهاجرین را از حاشیه وارد سیاست‎های اصلی دولت می‌سازیم

گزارشگر:سه شنبه 26 حوت 1393 ۲۵ حوت ۱۳۹۳

وزیر مهاجرین و عودت‎کننده‎گان در بازگشت از اسلام‌آباد به کابل و در نخستین نشست پاسخگویی به پارلمان از عدم خروج اجباری مهاجرین افغانستانی مقیم پاکستان خبر داد.
عالمی بلخی در نشست مجلس گفت: در گفت‌وگوهای اولیه مقامات اسلام‌آباد آمار مهاجرین مقیم در پاکستان را نزدیک به پنج میلیون نفر اعلام کردند.
وزیر امور مهاجرین ادامه داد: مهاجرین افغان در پاکستان با خطر خروج اجباری روبرو بودند که در ماه گذشته نزدیک به ۳۰ هزار مهاجر اخراج شدند و باید گفت که کمیسر عالی mnandegar-3سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان و مهاجرین (UNHCR) در مورد مهاجرین اخراج شده از پاکستان هیچ برنامه‌یی ندارد.
وزیر مهاجرین گفت: وظیفه اصلی رسیده‌گی به امور مهاجرین و پناهنده‌گان اخراجی از پاکستان به عهده نهاد بین‌المللی IOM است، اما به دلیل شدت عملی که در مورد مهاجرین افغان صورت گرفت، این نهاد نتوانست کار چندانی از پیش ببرد و تنها ۱۰ درصد از آسیب دیده‌گان را تحت حمایت خود قرار داده که این وضعیت بسیار اسف‌بار بود.
عالمی بلخی ادامه داد: با سفر به پاکستان و گفت‌وگو با مقامات این کشور حدود یک و نیم میلیون مهاجر در معرض اخراج مشکلات‌شان تقریباً رفع شده است.
وزیر امور مهاجرین ادامه داد که در پاکستان در مورد مهاجرین افغانستانی فاقد مدارک و مهاجرینی که تا ۳۱ دسمبر ۲۰۱۵ مدت زمان مدارک اقامتشان به پایان می‌رسد با مقامات این کشور صحبت‌هایی شده که نتایج مثبتی را در پی داشته است.
عالمی بلخی تأکید کرد: در تلاش هستیم تا کار بازگشت مهاجرین و ساماندهی آن‌ها در اولویت اقدامات کلان دولتی قرار گیرد.
وی ادامه داد: بیشترین مشکلات مهاجرین افغانستانی مقیم پاکستان در ایالت خیبرپختونخواه با مذاکره حل شده و همچنی در دیدار با مقامات پاکستانی از جمله سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی نخست وزیر این کشور قرار شد تا مهاجرین فاقد مدرک ثبت شوند و خروج آنها داوطلبانه باشد.
وی تصریح کرد: دیگر شاهد خروج اجباری مهاجرین افغانستان از پاکستان نخواهیم بود و در در نشست سه جانبه با پاکستان، و سازمان ملل تصمیم گرفته شد تا بازگشت مهاجرین داوطلبانه و بر اساس ظرفیت افغانستان انجام شود.
عالمی ادامه داد که بسته‌های حمایتی برای بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغانستان از پاکستان شامل سه تا پنج هزار دالر می‌شود که البته تا هنوز نهایی نشده است.
وزیر مهاجرین افغانستان اظهار داشت: در ملاقات با نوازشریف نخست‌وزیر پاکستان، وی نیز در مورد مجموعه برنامه‌های ارایه شده در خصوص مهاجرین افغانستانی نظر مثبتی داشت و علاقه مندی خود را برای همکاری در این زمینه و برای صلح در افغانستان را اعلام کرد.
سید حسین عالمی بلخی تأکید کرد: قصد داریم وضعیت مهاجرین افغانستانی را از حاشیه، وارد سیاست‌های اصلی دولت افغانستان کنیم و در صحبت‌هایی که با محمد اشرف‌غنی داشتیم، قرار است کمیسیون عالی رسیده‌گی به امور مهاجرین با ریاست شخص رییس‌جمهور تشکیل شود.
عالمی خاطرنشان کرد: ۱۳ وزارتخانه در افغانستان وجود دارند که به نحوی با امور مهاجرین در ارتباط هستند اما در گذشته رسیده‌گی درستی در این حوزه از سوی هیچ وزارتخانه‌یی انجام نشده به همین دلیل خواستار حضور وزرا یا معاونان آنها در گروه کاری مذکور هستیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.