ولسوالی جانی‌خیل پکتیا چرا بار بار سقوط می‎کند؟

گزارشگر:نورالله شایان ۲۱ اسد ۱۳۹۶

mandegar-3در یک و نیم ساله گذشته، این سومین باریست که ولسوالی جانی‌خیل ولایت پکتیا به‌دست طالبان مسلح سقوط می‎کند.
وزارت دفاع افغانستان می‎گوید که درگیری شدید میان قوای مسلح افغانستان و طالبان مسلح در اطراف ساختمان این ولسوالی جریان دارد و مرکز ولسوالی به زودی به تصرف قوای مسلح در خواهد آمد.
این وزارت می‎گوید که عملیات بزرگ به‌خاطر تصرف دوباره مرکز ولسوالی مذکور آغاز شده و به زودی آن را تصرف خواهند کرد.
محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت می‌گوید که نیروهای تازه نفس به منطقه محل رسیده‎اند.
رادمنش گفت نیروهای مسلح افغانستان به مرکز این ولسوالی نزدیک شده‎اند.
او افزود: “جنگ میان قوای مسلح و دشمنان جریان دارد و ما این جنگ را مدیریت می‎کنیم و تحت نظارت ما به پیش می‎رود، فکر می‎کنم ما به زودی دشمن را شکست خواهیم داد.”
سوال اینجاست که چرا این ولسوالی بار بار سقوط می‎کند؟
معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‎گوید موقعیت کوهستانی این ولسوالی، داشتن سرحد با پاکستان و موجودیت پایگاه‎های نظامیان پاکستانی و مخالفان مسلح دولت در نزدیکی‎های این ولسوالی عامل سقوط چند بار این ولسوالی است.
به گفتۀ آقای رادمنش، طالبان مسلح بخاطر موقعیت استراتژیک این ولسوالی می‎خواهند که آن را تصرف کرده و منحیث یک پناه‌گاه مهم از آن استفاده کنند.
در همین حال حفیظ الله مبارز منشی شورای ولایتی پکتیا می‎گوید که این ولسوالی بخاطر بار بار سقوط کرده که نظامیان پاکستانی عملاً طالبان را در میدان‎های جنگ حمایت می‎کنند.
او برای اثبات این ادعایش چنین گفت: “چند روز پیش در همین جنگ پنجابیان بازداشت شدند که اکنون در اسارت نیروهای امنیتی قرار دارند، آنان در اقرار شان گفته‎اند که تبعه پاکستان اند و از زخمیان شان نیز شناخت کارت‎های پاکستانی بدست آمده و این ثبوت بزرگ است.”
هفتۀ گذشته ریاست عمومی امنیت ملی یک مخالف مسلح را در برابر رسانه‎ها قرار داد که به زبان اردو صبحت می‎کرد و به گفته یک منبع امنیتی این فرد از جنگ در ولسوالی جانی خیل بازداشت شده‎است.
فرد بازداشت شده به رسانه‎ها گفت که باشنده ایالت پنجاب پاکستان است و برای جهاد به افغانستان آمده بود.
منشی شورای ولایتی پکتیا گفت که اکنون مردم محل با مشکلات روبه‌رو اند و بسیاری خانواده‎ها به ولسوالی‎های همجوار و یا شهر گردیز مرکز ولایت آواره شده‎اند.
از سویی هم، شماری از اعضای انستیتوت صلح و جنگ می‎گویند که نا هماهنگی میان نیروهای مسلح افغانستان و ضعف مدیریتی در میدان‎های جنگ سبب شده تا مخالفان مسلح در میدان‎های نبرد پیشرفت داشته باشند.
حکمت الله اعظمی یک عضو این انستیتوت می‌گوید: “متاسفانه دولت مصارف زیاد دارد، عساکر زیاد قربانی می‎شوند تا مناطق را از نزد مخالفان مسلح تصرف کنند، اما برای حفظ آن پلان و مدیریت موجود نیست تا این مناطق را به‌گونۀ دوام‌دار حفظ کنند.”
اعضای شورای ولایتی پکتیا تاکید دارند، تا زمانی‎که برنامه‎های منظم برای تصرف و حفظ ولسوالی‎های سقوط شده به‌شمول جانی‌خیل روی دست گرفته نشود، برخی ولسوالی‎های دیگر نیز با سقوط روبه‌رو خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.