ولیز: چین گامی برای ثبات افغانستان برنداشته است

۲ قوس ۱۳۹۸

الیس ویلز، معاون وزارت خارجۀ امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی می‌گوید که چین برای ثبات در افغانستان گامی برنداشته است.
بانو ویلز که در مرکز ویلسون، یک نهاد پژوهشی مستقر در واشنگتن صحبت می کرد گفت: “درحال حاضر می توانم بگویم که فرصت هایی برای ایالات متحده و چین وجود دارد تا شرکای مهم برای مذاکره به یک توافق سیاسی باشند. طوری که می بینید، سفیر خلیل زاد مرتباً با همتای چینی خود در میان سایر شرکای منطقه مشورت می‌کند.”
وی ادامه داد: “اما من ندیده ام که چین گامی را بردارد تا برای مشکلات واقعی در ثبات افغانستان کمک کرده باشد تا به اسیای میانه و جامعه بین المللی تا حدودی کمک کرده باشد.”
بانو ولز تأکید کرد که چین هیچ گونه کمک مالی قابل توجهی را به افغانستان ارائه نکرده است و اظهار داشت که همسایگان این کشور از جمله تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان کارهای بیشتری را برای کمک به افغانستان در ابتکارات اتصال منطقه ای مانند راه آهن مرزی، خطوط برق و مبادلات تجاری انجام داده اند.
این در حالی است که قرار است چین از یک نشست میان افغانان – حکومت افغانستان، سیاسیون و طالبان – میزبانی کند. این نشست قرار بود ماه پیش برگزار شود، اما بدلایلی به تعویق افتاد.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.