یک متهم به تجاوز جنسی در بلخ به اعدام محکوم شد

/

دادگاه استیناف در ولایت بلخ روز شنبه حکم اعدام فردی را صادر کرد که به تجاوز جنسی بر یک دختر پنج ساله مجرم شناخته شده است. این دختر خرد سال حدود سه ماه پیش مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود.
در ماه عقرب سال جاری خورشیدی دختر خردسالی به نام صدیقه در ولسوالی کلدار ولایت بلخ مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. او سپس برای تداوی به شفاخانه شهر مزار شریف انتقال داده شد.
دادگاه استیناف ولایت بلخ شخصی به نام جمعه نظر را به تجاوز جنسی بر این دختر مجرم شناخته و در دادگاه علنی به اعدام محکوم کرده است. البته حکم دادگاه استیناف نهایی نیست و او می تواند دست به فرجام خواهی بزند.
فضل الرحمن فضلی، رییس دادگاه استیناف ولایت بلخ هنگام اعلام حکم اعدام فرد متهم گفت: «تو، جمعه نظر ولد دوران، به اتهام تجاوز جنسی بر طفل پنج ساله ای به نام صدیقه، متکی به مواد قانونی فوق الذکر به اشد مجازات، یعنی اعدام، محکوم می باشی».
همچنان دادگاه استیناف فیصله کرده است که جمعه نظر، باید «مهر مثل» را به عنوان جبران خسارت به دختر بپردازند. جمعه مراد، برادر فرد محکوم شده که به این اتهام گرفتار شده بود، از سوی دادگاه برائت گرفت.
اما جمعه نظر اتهام تجاوز جنسی بر این دختر خرد سال را رد کرد و عمل تجاوز جنسی را غیراسلامی عنوان کرد. او در سالون دادگاه گفت: «من این کار را نکرده ام. مسلمان این کار را نمی کند. من بالای قرآن دست می گذارم و سوگند می خورم که من این عمل را انجام نداده ام».
در یک سال اخیر، در کنار دیگر اشکال خشونت علیه زنان و دختران، گزارش های زیادی از تجاوز جنسی انتشار یافته است. این گزارش ها اعتراض های زنان فعال را در پی داشته و تقاضاها برای بازداشت و محاکمه عاملان این خشونت ها نیز افزایش یافته است.
نهادهای مدنی افغانستان نیز چندین بار از حکومت انتقاد کرده اند که عاملان خشونت علیه زنان را مجازات مورد پیگرد قرار نمی دهد. به باور آگاهان، فرهنگ معافیت از مجازات باعث شده است که زنان و دختران به صورت روزافزون قربانی خشونت شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.