پاکستان احتمالا «خطرناکترین» کشور جـهان است

یک شنبه 19 میزان 1394/

mnandegar-3یک عامل سابق سیا می‌گوید، پاکستان احتمالا خطرناکترین کشور جهان است؛ این کشور با تهدیدات تروریسمی روبروست، اقتصاد متزلزل و بزرگترین زرادخانه تسلیحاتی رو به رشد را نیز دارد.
کوین هالبرت، افسر اطلاعاتی ارشد سابق سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) در مطلبی برای سرویس خبری «سیفر بریف» نوشت، پاکستان احتمالا خطرناکترین کشور جهان است چرا که با تهدیدات تروریستی سه گانه روبروست.
وی گفت: پاکستان به خودی خود خطرناک نیست اما با توجه به پتانسیل موجود در آن می‌تواند خطرناکترین کشور برای کل جهان محسوب شود. بدین ترتیب آمریکا می‌تواند تعامل بسته و ادامه‌دار با اسلام‌آباد داشته باشد.
هالبرت که سال ۲۰۱۴ بازنشسته شده، می‌گوید: پاکستان به عنوان کشوری که با تهدید سه گانه تروریسم، اقتصاد متزلزل رو به سقوط و زرادخانه بزرگ درحال رشد، این پتانسیل را دارد که بیش از هر کشور دیگری سناریوهای وحشتناکی برای آمریکا رقم بزند.
وی گفت: چه بخواهید چه نخواهید، پاکستان به یک بانک و یا شرکت بزرگ شباهت دارد که به دلیل اثر موجی آن بر اقتصاد کل نمی‌توان اجازه داد که سقوط کند. ما به جای اینکه پاکستان را به خطر بیندازیم، باید واقعا سطح تعامل خود را با این کشور افزایش دهیم نه کاهش.
هالبرت گفت که بسیاری از خط‌مشی‌ها در پاکستان به نظر در مسیر غلطی است.
وی افزود: پاکستان سال‌ها خود را توجیه می‌کرد که حق دارد از شبه‌نظامیان رادیکال برای حمله به هند در جنگ فرسایشی استفاده کند اما حال شرایط امنیتی خود را بسیار پیچیده یافته و با توجه به تفاوت اندک میان گروه‌های رادیکال، با مشکل مواجه شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :