پاکستان: اقامت تمدید نمی‌شود

شنبه 20 جدی 1393/

mnandegar-3دولت پاکستان تصمیم گرفته است که مدت اقامت مهاجرین افغانستانی را بیشتر از ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی تمدید نکند.
به نوشته روزنامه دیلی تایمز و سایر رسانه‌های پاکستان، در جلسۀ دولت این کشور عنوان شد: توافق درباره تمدید اقامت مهاجرین که در نشست مقام‌های افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی سازمان ملل صورت گرفته بود، بعد از ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۵ معتبر نیست.
در نشست مقامات ارشد پاکستان همچنین تصمیم گرفته شده که کارت‎های اقامت مهاجرین افغانستانی بیشتر از تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۵ معتبر نباشد و مهاجرینی که در مناطق شهری این کشور زندگی می‌کنند به کمپ‌ منتقل شده و دولت پاکستان نیز اردوگاه‌های مخصوص مهاجرین را در کشور ایجاد کند.
این تصمیم در نشست نمایندگان دولت مرکزی و مقامات ایالت خیبر پختون خواه گرفته شده و گفته می‌شود که مقامات پاکستان در نظر دارند که این تصمیم را با دولت افغانستان و کمیساریای عالی سازمان ملل در میان گذارد.
کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان تاکنون درباره این تصمیم پاکستان واکنش نشان نداده ولی قبلا این نهاد اعلام کرده بود که دولت پاکستان بدون مشارکت دولت افغانستان و این نهاد قادر به اجرای این گونه طرحها نخواهد شد.
در ۱۳ سال گذشته ۵.۷ میلیون مهاجر به افغانستان بازگشته‌اند. اکنون نیز حدود ۵ میلیون مهاجر افغانستانی، حدود ۲۰ درصد جمعیت این کشور در ایران و پاکستان زندگی می‌کنند.
بر اساس گزارش‌ها، از این رقم حدود ۲.۴ میلیون فاقد مدرک و اسناد اقامتی هستند و لذا هر لحظه در معرض اخراج دسته جمعی قرار دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.