پاکستان به امریکا: برف افغانستان را بر بام ما نیندازید

گزارشگر:شنبه 4 سنبله 1396 ۳ سنبله ۱۳۹۶

mandegar-3حکومت پاکستان روز پنجشنبه به اتهام‌های رییس جمهور دونالد ترامپ بر این کشور مبنی بر پناه دادن به طالبان پاسخ داد و گفت که اردوی ایالات متحده امریکا در از بین بردن مخفیگاه‌های شورشیان در داخل افغانستان ناکام شده است.
این واکنش نادر پاکستان در یک اعلامیه سیاسی از سوی دفتر نخست وزیر شاهد خاقان عباسی بعد از مذاکرات میان رهبران ملکی و نظامی این کشور ابراز شد. نخست وزیر پاکستان روز گذشته چند ساعت با مقامات نظامی این کشور بحث کرد تا به اتهام‌های ترامپ واکنش نشان بدهند.
دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده امریکا این هفته با معرفی استراتژی جدید حکومت‌اش برای افغانستان و جنوب آسیا از پاکستان انتقاد کرد که با وجود به دست آوردن میلیاردها دالر کمک واشنگتن، به جنگجویانی پناه داده است که علیه نیروهای ناتو و حکومت افغانستان می‌جنگند. او تاکید کرد که این رفتار پاکستان باید فوراَ تغییر کند.
اما پاکستان قضیه را به شکل دیگری می‌بیند. دفتر نخست وزیر پاکستان در این اعلامیه که یکی از شدیدترین مواضع این کشور در برابر واشنگتن است، گفته است: «ما می‌خواهیم شاهد تلاش‌های فوری و موثر اردوی ایالات متحده در ازبین بردن پناهگاه‌های تروریست‌ها و افراد پست باشیم، به شمول آن‌هایی که ترور را در پاکستان طراحی می‌کنند.»
در این اعلامیه تاکید شده است که نمی‌شود جنگ افغانستان را در پاکستان جنگید.
اعلامیه دفتر نخست وزیر پاکستان نه تنها به طالبان افغان، بلکه طالبان پاکستانی نیز اشاره کرده است که به ادعای پاکستان، با استفاده از مخفیگاه‌هایی در قلمرو افغانستان حملاتی را در خاک پاکستان طراحی می‌کنند.
مقام‌های کاخ سفید به کاهش کمک‌های نظامی به پاکستان و همچنین اقدامات دیگر تهدید کرده اند تا پاکستان مسلح با سلاح اتومی را به کمک در جنگ ۱۶ ساله در افغانستان متقاعد کنند.
خواجه آصف، وزیر خارجه پاکستان گفته است که واشنگتن نباید تقصیر ناکامی خود در جنگ طولانی افغانستان را به گردن پاکستان اندازد. پاکستان هرگونه پناه دادن به شورشیان افغان را رد می‌کند.
اردوی پاکستان که در نیم تاریخ ۷۰ ساله این کشور بر آن حاکمیت کرده است، حرف اصلی را در بخش‌های اصلی سیاست خارجی پاکستان، به شمول مناسبات با ایالات متحده، افغانستان و هند می‌زند.
دفتر نخست وزیر پاکستان افزوده است که ادعای واشنگتن مبنی بر پرداخت میلیاردها دالر گمراه کننده است. به گفته دفتر نخست وزیر، پرداخت‌ها بعد از سال ۲۰۰۱ بخشی از هزینه استفاده از تاسیسات زمینی و دهلیز هوایی این کشور توسط ایالات متحده برای عملیات افغانستان بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.