پاکستان در آغاز نشست چهارجانبه: هدف متقاعد کردن طالبان است

سه شنبه 22 جدی 1394/

مقام‌های کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و ایالات متحده امریکا روز دوشنبه در اسلام‌آباد گفت‌وگوهای خود را درد مورد یک «نقشه راه» برای احیای مذاکرات صلح با طالبان شروع کردند.
مقام‌های ارشد چهار کشور در اسلام آباد در این رابطه گفت‌وگو می‌کنند که مذاکرات صلح افغانستان از سر گرفته شود و امیدواراند که گروه طالبان نیز mandegar-3بر سر میز مذاکره حاضر گردد. اعضای گروه طالبان در این مذاکرات چهار جانبه شامل نیستند.
سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان، با افتتاح این نشست گفت که هدف اولیه باید متقاعدکردن طالبان به برگشتن به میز مذاکرات و دست برداشتن از خشونت باشد.
سرتاج عزیز افزود: «به این دلیل، مهم است که پیش‌شرط‌ها ضمیمه شروع مذاکرات صلح نباشند… تهدید استفاده از قوای نظامی علیه مخالفان نمی‌تواند مقدم بر پیشنهاد گفت‌وگو برای همه این گروه‌ها باشد.» در عین زمان، او اعتراف کرد که «آوردن طالبان به میز مذاکرات صلح کار پیچیده‌یی است.»
در این نشست حکمت کرزی معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان و اعزاز چودری، معین سیاسی وزارت خارجه پاکستان همراه با مقام‌های ارشد چین و ایالات متحده امریکا گفت‌وگو می‌کنند.
تلاش مجدد برای از سرگیری مذاکرات صلح زمانی روی دست گرفته می‌شود که خشونت‌ها در افغانستان رو به افزایش است و سال گذشته بعد از خروج بخش زیاد نیروهای خارجی در اواخر ۲۰۱۴ میلادی، یکی از خونین‌ترین سال‌ها در افغانستان بود.
در ماه‌های اخیر گروه طالبان مناطقی را در ولایت جنوبی هلمند تصرف کرده، برای مدت کوتاهی شهر کندز را به کنترول خود درآوردند. این حوادث نشان دادند که نیروهای امنیتی افغانستان بدون کمک خارجی در مبارزه با شورشیان با دشواری مواجه اند.
مذاکرات صلح با طالبان پس از نخستین دور گفت‌وگو در سال گذشته زمانی متوقف شد که خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین این گروه نشر شد. پس از آن گروه طالبان بر سر مخفی نگهداشتن مرگ ملا عمر برای بیش از دو سال و همچنین تعیین رهبر جدید دچار اختلافات داخلی گردید.
گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ از قدرت رانده شد و به گفته برخی اعضای آن، بعضی دسته‌های این گروه کاملاً با مذاکرات صلح مخالف اند اما شماری دیگر مذاکرات صلح را در نظر دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.