پاکستان: طالبانِ بیشتری را آزاد می کنیم

/

پاکستان موافقت کرده است طالبان بیشتری را از زندان آزاد کند تا در روند صلح بین حکومت افغانستان و شورشیان سهولت ایجاد شود. پاکستان این نکته را در بیانیه مشترک با وزیر خارجه افغانستان اعلام کرد.
بیانیه مشترک پس از دیدار زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان با همتای پاکستانی اش حنا ربانی کهر روز جمعه، در اسلام آباد منتشر گردید. شمار زندانیانی که قرار است رها شوند، روشن نیست اما گمان نمی‌رود که ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبری طالبان که در سال ۲۰۱۰ دستگیر شد، در میان آن‌ها باشد.
این در حالی است که پیش تر یک مقام ارشد پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که «هیچ تصمیمی» مبنی بر آزادی ملا برادر گرفته نشده است.
در بیانیه مشترک مقامات هر دو کشور افغانستان و پاکستان گفته اند که هر دو جانب موافقت کرده اند تا «زندانیان بیشتری آزاد شوند، ارتباطات را سهولت ببخشند و به طالبان اصرار ورزند تا روابط خود را با القاعده قطع کنند».
این دومین هیئت بلندرتبه افغانستان بود که در یک ماه گذشته به منظور رهایی زندانیان طالبان، از پاکستان دیدن کرد. دو هفته پیش، رییس شورای عالی صلح افغانستان با مقامات پاکستان گفت‌وگو کرد که در نتیجه آن ۹ زندانی طالبان رها شدند.
مقامات افغانستان بر این باورند که رهبران ارشد طالبان که در پاکستان بندی هستند، می توانند به آوردن شورشیان به میز مذاکره کمک کنند.
وزیر خارجه افغانستان پس از مذاکره با همتای پاکستانی‌اش گفت: «ما امیدواریم که انجام دیگر اقدامات مشخص را در یک چارچوب زمانی ادامه دهیم تا روند صلح به پیش برود… طوری که تمام آنانی که می توانند در پیشبرد روند صلح کمک کنند، رها شوند».
این در حالی است که یک مقام افغانستان نیز گفته است که رسول خواستار رهایی زندانیان بیشتری به شمول ملا بردار خواهد شد.
در همین حال، گروه طالبان از آزادی زندانیانش استقبال کرده است اما مذاکره مستقیم با کابل را رد نموده است. این گروه حکومت حامد کرزی را دست نشانده امریکا می خواند.
گفت‌وگوهای اولیه شورشیان طالبان با ایالات متحده امریکا در ماه مارچ سال روان هنگامی در دوحه با شکست روبرو شد که با رهایی پنج تن از اعضای این گروه از زندان گوانتانامو موافقت صورت نگرفت.
قابل یادآوری است که در بیانیه مشترک وزیران خارجه افغانستان و پاکستان گفته شده است که هر دو طرف پیرامون مسائل مرزی و حملات راکتی از خاک پاکستان گفتگو کردند و توافق نمودند تا یک میکانیزم نهادینه شده برای بررسی مسئله ایجاد گردد.

اشتراک گذاري با دوستان :