پاکستان: طالبان نیازی به ما ندارند

گزارشگر:یک شنبه 20 حوت 1396 ۱۹ حوت ۱۳۹۶

وزیر امور خارجه پاکستان اعلام کرد، نه پاکستان یک دولت نیابتی تبدیل می‌شود و نه در یک جنگ نیابتی دیگر حضور خواهد داشت.
خواجه محمد آصف، وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به ناآرامی‌های اخیر در خاورمیانه گفت: امریکا می‌خواهد پاکستان همانند یک دولت نیابتی رفتار mandegar-3کرده و از منافع امریکا در افغانستان محافظت کند؛ اما اسلام‌آباد این کار را انجام نمی‌دهد. پاکستان از منافع هیچ کشور و قدرتی محافظت نخواهد کرد. تنها به دنبال تامین منافع خود است.
وی ادامه داد: صلح در افغانستان خواسته مردم پاکستان و افغانستان است نه قدرت‌های جهان.
محمد آصف در ادامه اظهاراتش از اینکه امریکا، پاکستان را به پناه دادن به شبکه حقانی متهم می‌کند به شدت انتقاد کرد.
وی با اشاره حضور آمریکا در پاکستان افزود: یک ابرقدرت در یک کشور حضور دارد اما میزان تولید موادمخدر از ۲۰۰ تن به ۹۰۰۰ تن می‌رسد. بهترین ارتش جهان ۴۳ درصد از سرزمین را در مقابل طالبان از دست می‌دهد. طالبان نیازی به ما ندارد. این گروه ۴۳ درصد از افغانستان را تحت کنترل دارد. امریکا از پاکستان خواسته است که اقدامات بیشتری علیه شبکه حقانی اتخاذ کند.
روابط پاکستان و آمریکا پس از اظهارات دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا مبنی بر تبدیل شدن پاکستان به مأمنی ایمن برای تروریست‌ها و کاهش کمک مالی واشنگتن به اسلام‌آباد دچار تنش شده است.
آصف با اشاره به بحران‌های خاورمیانه گفت: پاکستان در امور داخلی کشورهای مسلمان دخالت نمی‌کند. اسلام‌آباد امیدوار است که مشکلات ایران-عربستان و عربستان-قطر حل شود.
وی ادامه داد: هزاران نفر در جنگی که آمریکا به راه انداخته کشته شدند. در حلب چه اتفاقی افتاد و غوطه چه اتفاقی در حال افتادن است؟ ۱٫۴ میلیون عراقی در عراق و ۷۰۰ هزار نفر در سوریه کشته شدند همه این انسان‌های بی‌گناه به دلیل جنگ‌هایی که آمریکا برای تغییر رژیم‌ها به راه انداخته، کشته شده‌اند. پاکستان هدف بعدی قدرت‌های جهان است.
وی درباره حضور نیروهای پاکستان در عربستان سعودی نیز گفت: بخشی از ارتش پاکستان در عربستان سعودی از دهه ۸۰ میلادی حضور داشته اما اکنون این تعداد کاهش یافته است و این نیروها در هیچ یک از عملیات‌های عربستان سعودی در خارج از مرزها شرکت ندارند.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به تنش‌ها با هند در منطقه خط کنترل گفت: نیروهای هند از سلاح‌های مختلف همچون خمپاره‌ استفاده می‌کنند و تاکنون باعث فجایع انسانی و ویرانی‌هایی شده‌اند. از آغاز سال ۲۰۱۸ نیروهای هندی بیش از ۴۰۰ مورد نقض آتش‌بس در منطقه خط کنترل داشته‌اند و باعث مرگ ۱۸ پاکستانی بی‌گناه و زخمی شدن ۶۸ نفر شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.