پاکستان فهرست طالبانِ موافق صلح را ارایـــه می‌کند

دوشنبه 21 جدی 1394/

mandegar-3یک سخنگوی ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی، روز یکشنبه خبر داد که پاکستان قرار است فهرستی از افراد طالبان را ارایه کند که طرفدار مذاکرات صلح با کابل هستند. این فهرست در نشست چهارجانبه این هفته ارایه می‌گردد.
مقاماتی از کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و ایالات متحده امریکا قرار است امروز دوشنبه در اسلام آباد با یکدیگر ملاقات کنند و دربارۀ طرحی برای مذاکرات صلح بحث نمایند.
جاوید فیصل، معاون سخنگوی رییس اجرایی افغانستان گفته است که پاکستان فهرستی از افراد طالبان را تهیه می‌کند که موافق یا مخالف مذاکرات صلح هستند. او گفت که پاکستان موافقت کرده است تا حمایت مالی خود را از جنگجویان طالبان که در پیشاور و کویته مستقر هستند، قطع کند. به گفته او، شورشیانی که در پاکستان مستقر هستند اجازه نخواهند یافت تا در افغانستان استقرار یابند.
فیصل همچنان گفته است این توافقنامه شامل «همکاری دو جانبه برای نابودی تروریسم» نیز است. او افزوده است: «آنانی که مایل به صلح هستند می توانند به گفتگوها بپیوندند، اما آنانی که علاقمند ادامه جنگ هستند، هدف اقدامات ضدتروریستی مشترک قرار خواهند گرفت».
سخنگوی رییس اجرایی گفته است که توافق بر سر این نکات در دیدار ماه گذشته جنرال رحیل، لوی درستیز اردوی پاکستان به کابل به دست آمد.
مقامات پاکستان عجالتا درباره این اظهارات ابراز نظر نکرده اند. پاکستان همواره اتهامات افغانستان و ایالات متحده مبنی بر حمایت مالی از طالبان افغان را رد کرده است. سازمان استخبارات امریکا (سی. آی. ای) به طور علنی پاکستان را متهم به حمایت از شبکه حقانی کرده است. ایالات متحده شبکه حقانی را که از شرکای نزدیک طالبان است، به عنوان یک گروه ترویستی رده بندی کرده است.
گفت‌و گوهای روز دوشنبه در اسلام آباد ممکن است روند صلح را زنده کند. مذاکرات صلح تابستان امسال پس از افشا شدن مرگ ملا عمر، رهبر پیشین طالبان متوقف گردید. ملا عمر دو سال پیش در شفاخانه ای در پاکستان درگذشت.
این مسأله سبب شد تا طالبان پس از یک دیدار در اسلام آباد، مذاکرات را ترک کنند. در نتیجه این پرسش پیش آمد که در صورت از سرگیری مذاکرات صلح چه کسانی طرف حکومت افغانستان قرار خواهند داشت.
این در حالی است که حملات شورشیان طالبان طی سال ۲۰۱۵، سال بعد از پایان ماموریت نظامی ناتو و ایالات متحده، در افغانستان تشدید شد. این گروه توانست سه روز شهر استراتژیک کندز در شمال افغانستان را به کنترول خود درآورد. در ولایت جنوبی هلمند نیز، نیروهای دولتی به شدت در حال مقابله با تهاجمات طالبان هستند. طالبان ادعا کردند که طی دو روز گذشته ساختمان های دولتی را در ولسوالی سنگین تصرف کردند؛ اما مقامات افغانستان این ادعا را تکذیب کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.