پایان ضرب‎الاجل امریکا دربارۀ امضای موافقتنامۀ امنیتی

26 قوس 1392/

وزیر خارجۀ امریکا گفته است که حتمی نیست موافقتنامۀ امنیتی تا پایان ماه جنوری امضا شود.
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا با بیان این که باید این موافقتنامه به زودی ممکن امضا شود، برای نخستین بار این گزینه را درچشمرس قرار داد که برای حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، این موافقتنامه می‌تواند توسط آن جانشین کرزی امضا شود که بعد از انتخابات ماه حمل رویکار می‌آید.
ایالات متحده امریکا می‌خواهد با این موافقتنامه حفاظت‌های قضایی را برای آن نیروهای امریکایی تامین کند که بعد از خروج نیروهای بین المللی در پایان سال ۲۰۱۴، برای آموزش دادن به نیروهای افغانستان در این کشور باقی می‌مانند. واشنگتن اخطار داده است که بدون چنین موافقتنامه‌یی همه نیروهای نظامی‌اش را از افغانستان بیرون می‌کشد.
جان کری ضمن مصاحبه‌یی با رسانه تلویزیونی «ای بی سی» تأکید نمود که این موافقتنامه امنیتی دو جانبه ایجاب می‌نماید تا به

mandegar-3

زودی ممکن امضا شود.
کری گفت: « هرگاه نیروهای امریکایی در آنجا نباشند، من فکر می‌کنم چالش‌های جدی‌یی در رابطه با امنیت افغانستان به وجود خواهد آمد».
پیش از آن که وی علاوه نماید، اما من معتقدم که حامد کرزی و یا جانشین او این ( موافقتنامه) را امضا خواهند کرد» او گفت:« من فکر می‌کنم او نیاز به امضای آن دارد.»
وقتی که از وی سوال شد که آیا کرزی می‌بایست مطابق به توافقی که یک سال پیش در شروع مذاکرات صورت گرفته است این موافقتنامه را تا پایان جنوری امضا کند، کری پاسخ داد «نه».
واشنگتن با مخالفت ناگهانی کرزی برای امضای این موافقتنامه پس از رسیدن به توافق در مورد جزئیات آن خشمگین شده بود.
به مثابه یک علامت تنش در روابط، کری خاطر نشان نمود که او در این مورد با رییس‌جمهور متردد افغانستان از طریق یک وزیرش صحبت کرده است، نه مستقیماً با خودش.
کری گفت: «ما یک موافقتنامه داریم که در مورد آن مذاکره صورت گرفته است و او به من شخصاً گفت و اخیراً یک روز پیش توسط وزیرش تکرار نمود که زبان ( این موافقتنامه) درست است. او نمی‌خواهد کدام تغییری در زبان ( موافقتنامه) به وجود آید».
کرزی روز شنبه با گفتن این جمله در هند که او دیگر بر ایالات متحده امریکا اعتمادی ندارد، تنش را افزایش داد.
کرزی همچنان گفت که او را نمی‌توان با «ترساندن» مجبور به امضای این موافقتنامه ساخت.
کرزی ضمن مصاحبه‌یی در یک هوتل هند، ایالات متحده امریکا را متهم به یک چیز گفتن و دیگر گونه عمل کردن نمود و گفت « من به آن‌ها اعتماد ندارم».
او به طور خاصی اشارت به یک نامه بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا کرد که در آن به وی اطمینان داده شده بود که نیروهای امریکایی حفاظت افغان ها در خانه های شان را «احترام» می‌کنند.
کرزی گفت: «آنها در عمل باید اجرای این نامه را به اثبات برسانند و به خانه‌های افغان ها احترام بگذارند».
او گفت :« امر بدهند که دیگر بمباردمانی نباشد و البته پروسه صلح علنا و رسماً به راه افتد».
کری اعتراف کرد که رییس جمهور افغانستان خواهان ضمانت های بیشتری است.
کری به تلویزیون « ای بی سی» گفت: «طوری که من فکر می‌کنم واضحاًٌ او نیاز به کسب اطمینان دارد. من معتقدم که امکان آن وجود خواهد داشت تا به چنین مامولی رسید».
او دوباره تأکید نمود که موافقتنامه امنیتی باید نهایی شود تا ایالات متحده امریکا و سایر متحدان ناتو شروع به برنامه ریزی برای خروج در پایان سال ۲۰۱۴ نمایند.
کری گفت: «شما بیش از ۵۰ کشور دارید که درحمایت از این امر شرکت دارند. آنها همه بودجه دارند. آنها همه نیازمندی هایی برای برنامه ریزی دارند. و این امر حیاتی است که حامد کرزی اهمیت انجام چنین کاری را به رسمیت بشناسد».
« ایالات متحده امریکا خواهان موفقیت در افغانستان است. واین موفقیت به معنای داشتن یک نیروی مسلح افغان است که قادر به حفظ وتداوم خودش و تامین امنیت مردم افغانستان باشد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.