پایان ماه عسل پوتین و ترامپ

یک شنبه 8 اسد 1396/

ولادیمیر پوتین زمانی که در ماه دسامبر گذشته تصمیم گرفت اقدام امریکا در اخراج دیپلمات‌های روس و تصرف دو ساختمان دیپلماتیک روسیه در خاک امریکا را تلافی نکند در واقع شاخه گلی برای ترامپ فرستاد. اما به نظر می‌رسد با تصمیم اخیر مسکو برای کاهش شدید تعداد دیپلمات‌های امریکایی در mandegar-3روسیه، ماه عسل این دو نیز به پایان رسیده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، تصمیم اخیر روسیه در تلافی تحریم‌های امریکا با اخراج صدها دیپلمات امریکایی و تصرف دو ساختمان متعلق به امریکا در بهترین حالت نشان می‌دهد که مسکو اکنون قابلیت ترامپ برای بهتر کردن روابط دو طرف را کم دانسته و این می‌تواند آغاز سیر نزولی جدیدی در روابط امریکا و روسیه باشد.
روسیه بعد از آن این اقدام را انجام داد که سنای امریکا روز پنجشنبه با تصویب تحریم‌های جدیدی علیه روسیه، ایران و کره شمالی، در عین حال این پیام را داد که نمی‌تواند به ترامپ در موضعش نسبت به روسیه اعتماد کند و لایحه جدید تحریم‌ها علیه مسکو را در حالی تصویب کرده که دست ترامپ را در صورتی که بخواهد آنها را کاهش دهد، بسته است.
کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترامپ درباره تغییراتی در این قانون مذاکره کرده و اکنون می‌خواهد آن را امضا کند.
اندرو ویس، یک کارشناس سابق شورای امنیت ملی امریکا در حوزه روسیه گفت: روس‌ها در حالی که تمایل دارند از نزدیک شدن ترامپ به پوتین و این احساس ساده لوحانه مبنی بر امکان تعامل با کسی مثل پوتین بهره برداری کنند، اکنون در می‌یابند که عملکرد دلقک مأبانه ترامپ موجب شده که او واقعا کار سختی در عملی کردن چیزهایی که روسیه می‌خواهد، داشته باشد.
در صدر فهرست خواسته‌های روسیه کاهش تحریم‌های امریکا بود که به بهانه انضمام شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه و جنگ در شرق اوکراین اعمال شدند. این کار سنای امریکا اکنون دیگر به کلی این خواسته را غیرممکن می‌سازد. یک خواسته تقریبا ناشدنی دیگر روسیه نیز به رسمیت شناخته شدن ادعای روسیه نسبت به کریمه از سوی امریکا بود.
ویس که اکنون در اندیشکده کارنگی مشغول است، گفت: عملکرد ترامپ موجب شد هیچکس در مسکو دیگر این احساس را نداشته باشد که او کسی است که می‌تواند خواسته‌های آنها را برآورده کند. در عین حال تمایل سابق ترامپ که قبلا که در کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ برای بهبود روابط دو کشور اعلام کرده بود تحت تاثیر یافته‌های آژانس اطلاعاتی امریکا مبنی بر مداخله روسیه به نفع وی در انتخابات قرار گرفت.
به راه افتادن یک تحقیقات فدرال در ارتباط با این پرونده و چندین تحقیقات دیگر کنگره درخصوص امکان تبانی کمپین ترامپ با روسیه کار را برای وی به منظور باز کردن فصل جدیدی در روابط با پوتین دشوار ساخته است.
لایحه اخیر تحریم‌های جدید در سنا با ۹۸ رای موافق در مقابل دو رای مخالف تصویب شد و قبل از آن نیز با ۴۱۹ رای موافق در قبال سه رای مخالف در مجلس نمایندگان گرفته بود و این وضعیت یا ترامپ را وادار می‌کند که موضعی سرسختانه در قبال مسکو در پیش بگیرد و یا با وتوی این قانون هم حزبی‌هایش را علیه خود قرار دهد.
این حمایت بزرگ کنگره از تحریم‌ها موجب می‌شود که هرگونه وتوی ترامپ نیز به آسانی لغو شود.
ویس گفت: کاهش شدید محبوبیت ترامپ در داخل، تمایل او برای سرخورده کردن هم‌پیمانانش در ناتو نظیر آلمان و ناتوانی او برای تصویب قوانینی در داخل همگی این احساس را در نزد روس‌ها به وجود آورده که او مشغول تضعیف امریکا است.
ویس تاکید کرد: از نظر مسکو لازم نیست که ترامپ از مسیری که در پیش گرفته خارج کند چراکه این یک مسیر خودتخریبی برای امریکا و یک مسیر بد برای جایگاه بین‌المللی امریکا است. همه اینها یک پیروزی بزرگ برای کرملین است. روسیه به امریکا تا یک سپتامبر وقت داد تا تعداد کارمندانش دیپلماتیکش در این کشور را به ۴۵۵ نفر کاهش دهد. این معادل همان دیپلمات‌های روسی باقی مانده در امریکا بعد از اخراج ۳۵ تن از این دیپلمات‌ها از سوی امریکا در ماه دسامبر به دلیل اتهام مداخله هکرهای روسیه در انتخابات امریکا بوده است.
همچنین مسکو گفته که یک ساختمان مورد استفاده دیپلمات‌های امریکایی در مسکو و یک ساختمان دیپلماتیک دیگر امریکا را تصرف می‌کند.
برخی مقام‌های سابق گفتند: روسیه می‌تواند اقدامات دیگری مثل کمک به نیروهای مورد حمایتش در شرق اوکراین یا محدود کردن عملیات‌های هوایی امریکا در سوریه انجام دهد اما عده‌ای نیز گفتند هرگونه واکنشی بی سر و صدا خواهد بود.
یک مقام سابق گفت: روسیه می‌تواند تحریم‌های متقابل اقتصادی علیه امریکا اعمال کند و تاکید کرد که از نظر او تلافی جویی در اوکراین و روسیه از جانب مسکو احتمال کمتری دارد چونکه منجر به پاسخ متقابل امریکا خواهد شد.
مایکل مک فاول، سفیر امریکا در روسیه از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ گفت، از نظر او روسیه هنوز به دنبال تشدید تنش با امریکا نیست چون پوتین با استناد به تمایل ترامپ برای روابط بهتر با مسکو به دنبال نوعی سازش با رئیس‌جمهور امریکا است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.