پای قطر به پروژۀ تاپی باز می‌شود

یک شنبه 12 ثور 1395/

mandegar-3رییس‌جمهور ترکمنستان از تاجران قطری خواسته است تا در پروژه خط انتقال گاز این کشور به افغانستان، پاکستان و هند موسوم به تاپی سرمایه‌گذاری کنند.
به گزارش آکی پرس، قربانقلی بردی محمداف رییس جمهور ترکمنستان از تاجران قطری برای پیوستن به پروژه خط انتقال گاز ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند دعوت کرد.
بر اساس گزارش دفتر مطبوعاتی رییس جمهوری ترکمنستان، محمداف در دیدار و مذاکره با بن‌ حمد ال ثانی رییس کمیته المپیک قطر، تاجران این کشور را برای سرمایه‌گذاری در پروژه گازی تاپی تشویق کرده است.
رشید مرادوف معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان در دیدار با محمد اشرف‌غنی رییس‌جمهور افغانستان نیز گفته بود که یک شرکت ترکمنستانی کنسرسیوم تاپی را برعهده گرفته و در نشستی در ماه جاری، ۸۵ درصد منابع مالی این پروژه را متقبل شده است.
معاون نخست‌وزیر ترکمنستان اظهار داشت: براساس توافق رؤسای جمهور دو کشور، قرار است ترکمنستان از بانک توسعه اسلامی تقاضای سرمایه‌گذاری کند.
وی ادامه داد: کار مطالعات ژئولوژیکی خط لوله انتقال گاز تاپی و ۸ کیلومتر از این خط لوله به پایان رسیده است.
اما با وجود دیگر نگرانی‌ها در مورد اجرای پروژه تاپی و عبور آن از ولایت هلمند بحث تامین امنیت آن پررنگ‌تر است.
اشرف‌غنی در دیدار با معاون نخست وزیر ترکمنستان گفته بود که تأمین امنیت پروژه خط لوله انتقال گاز تاپی از اولویتهای کاری حکومت وحدت ملی است.
تاپی از مناطقی خواهد گذشت که بیشترین رقابت برای حفظ و به‌ دست آوردن قدرت در آن‌جا جریان دارد، طالبان هرگز با تاپی مخالفت نکرده‌اند و زمان که آنها قدرت را در اختیار داشتند، هیئتی را به‌ منظور بررسی قرارداد به آمریکا اعزام کردند زیرا آنها در هزینه ترانزیت سهم خود را می‌خواهند.
به نظر کارشناسان بزرگترین نگرانی امنیتی پروژه تاپی، پاکستان است. بیشترین بخش خط لوله در این کشور از ایالت بلوچستان می‌گذرد، منطقه‌ای که ملی‌گرایان بلوچ به‌طور مداوم قیام می‌کنند و توزیع منافع ناشی از منابع ملی، به شمول گاز طبیعی، را یکی از نارضایتی اصلی‌شان می‌دانند.

اشتراک گذاري با دوستان :