پدر طالبان درگذشت

گزارشگر:دو شنبه 26 اسد 1394 ۲۵ اسد ۱۳۹۴

« جنرال حمید گل، رییس سابق آی‌آس‌آی که از وی به عنوان «پدر طالبان» هم یاد می‌شد، در سن ۷۹ سالگی درگذشت.
حمید گل از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۸۹ ریاست استخبارات ارتش پاکستان را برعهده داشت.
وی با اظهارت صریح و حمایت آشکارش از دیدگاه‌های افراطی به ویژه علیه هند و امریکا شناخته می‌شود.
بر اساس گزارشها جنرال گل بر اثر سکته مغزی در شهر موری در نزدیکی اسلام آباد، پایتخت، در اواخر روز شنبه درگذشت.
mnandegar-3نواز شریف، نخست وزیر پاکستان درگذشت وی را تسلیت گفته است.
به گفته خبرنگاران، منتقدین از گل به عنوان شخصی دارای افکار تئوری توطیه یاد می‌کردند؛ فردی که با سیاستهای دموکراتیک هم‌سنخی زیادی نداشت. اما هواداران او به ویژه حامیان تندرو وی، گل را یک «پاکستانی وطن‌پرست» و یک «مسلمان واقعی» خطاب می‌کردند.
جنرال گل از ستیزه‌جویی در افغانستان و کشمیر تحت کنترل هند حمایت می‌کرد.
گل در سال ۱۹۹۲ بازنشسته شد اما از آن سال به بعد نیز در بسیاری از موارد با حضور در تجمعات و بویژه رسانه‌ها، اغلب امریکا و هند را متهم به ایجاد خشونت و بی‌ثباتی در پاکستان می‌کرد. وی اغلب در تظاهرات اسلامگرایان شرکت داشت.
وی در سال ۲۰۱۰ میلادی در مصاحبه‌یی با بی‌.بی‌.سی گفت: «امریکا به تاریخ پیوسته است. کرزی به تاریخ پیوسته است. آینده متعلق طالبان است.»

اشتراک گذاري با دوستان :
  • Shah Jahan

    پدر اندر بچه های طالبان ودیگر غلامان شان تا هنوز علیه مردم و تخریب افغانستان عزیز این نمک حرمان مزدور پنجابی های کثیف بوطن خیانت میکننداین قاتل هزران افغان بیگناه مردار از دنیا رفت دعا میکنم خداوند این پلید نجس حمید گل را برای همیش در تحترین نقطه دوزخ جادهد همرایی غلامان کودنش چه وقت این مزدور و کاسه لیس پنجابی درس عبرت از تاریخ میگیرند این غلامان از عمر کور یاد گیرد به چه شکل فجیع پنجابی ها ستم کش کردش و دها تن دیگرانش توسط استخبارات پاکستان ترور شد. مرگ به غلامانش و مزدورانش چون فاروق وردک خرم وردک قاضی امین وقاد گلبدین شازده شاهدو زاخیل وال تا هنوز در ارگ نشسته به غنی دکتی میکند حرفهای پنجابی ها را مانند کریم خرم به کرزی خاین دکتی میکرد هدایات پنجابی ها را.دیگر غلامانش علیه وطن با چند کلدار رشوت نوکری پنجابی ها را میکند دست های نجس مولوی فضل الرحمن را میبوسید غلام فاروق وردک ثابت کرد غلام است خاین مزدور پنجابی ها. لعنت خدابه این پنجابی های و غلامانش روسیاه تاریخ. حاجی صبور