پروژۀ برق «کاسا یک هزار» تا دو سال تکمیل می‎‏شود

شنبه 9 حوت 1393/

mnandegar-3قرار است تا یک ماه دیگر قرارداد نهایی پروژه «کاسا یک هزار» امضا شود. با تطبیق این پروژه یک هزار میگاوات برق از طریق افغانستان به پاکستان انتقال داده می‌شود و ۳۰۰ میگاوات به ولایات جنوبی انتقال داده می‌شود.
این قرارداد بین کشورهای قرغیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان امضا می‌شود. مسوولان شرکت برشنا می‌گویند همزمان با توافق نامه‌های تجارتی، مسایل تدارکاتی این پروژه نیز در حال بحث است. تکمیل این پروژه دوسال را در بر خواهد گرفت.
افغانستان برای تطبیق این پروژه به ۳۰۰ میلیون دالر نیاز دارد. مسئولان برشنا می‌گویند این مبلغ از سوی بانک جهانی در اختیار دولت افغانستان قرار گرفته و این کشور با کمبود بودجه برای تطبیق این پروژه مواجه نیست. «کاسا یک هزار» پروژه انتقال برق از کشورهای تاجیکستان و قرغیزستان به پاکستان است که از خاک افغانستان عبور می کند.
قرار است لین «کاسا یک هزار» از مسیر سالنگ عبور کند و سپس به کابل وصل شود. میرویس عالمی رییس تجارتی شرکت برشنا گفت: «قرار است در اواسط ماه مارچ مجلسی که در واشنگتن دایر می‌شود انشاالله این قراردادها به پایان رسیده و در دوسال گذشته این اسناد بررسی شده و در سال ۲۰۱۵ ما شاهد عملی شدن این پروژه می باشیم.»
براساس اظهارات آقای عالمی، کمبود بودجه در کشورهای تاجیکستان، قرغیزستان و پاکستان سبب شده تا امضای قرارداد نهایی این پروژه به تاخیر بیفتد اما او ابراز امیدواری می کند که این کشورها نیز بتوانند هزینه ی تطبیق کاسا یک هزار را فراهم کنند.
ولایاتی که روشن خواهند شد
قرار است با تکمیل پروژه «کاسا یک هزار»، ۳۰۰ میگاوات برق به ولایات جنوبی افغانستان انتقال داده شود. ولایات میدان وردک، غزنی، زابل، لوگر و شهر گردیز با تکمیل این پروژه روشن خواهند شد. آقای عالمی کار عملی انتقال برق به ولایات جنوبی آغاز شده است: «کار عملی این پروژه از کابل تا ارغنده شروع شده و لین کشی جریان دارد. قرارداد غزنی هم امضا شده و یک سب استیشن در غزنی نیز ساخته خواهد شد. در اوایل فصل بهار کار سب استیشن و انتقال لین به طرف غزنی آغاز می شود.»
قرار است این پروژه به طرف قندهار امتداد ‌یابد. در حال حاضر تنها شهرهای کابل، هرات، مزارشریف و کندز از برق های وارداتی استفاده می کنند. ولی بیشتر مردم افغانستان هنوز از داشتن انرژی برق محرومند.
اما برق وارداتی نقص‌هایی نیز دارد. شرکت برشنا می‌گوید در هفته های اخیر ازبکستان یک سنت در هر کیلووات و ایران دو سنت قیمت برق را افزایش داده اند. این افزایش در قیمت برق، هزینه مصرف انرژی را بلند خواهد برد و هرخانواده افغان که از انرژی وارداتی استفاده می کنند، پول بیشتری برای برق خواهند پرداخت ولی افغانستان هیچ گزینه ای در برابر افزایش نرخ برق ندارد.
مسیر سالنگ یا بامیان؟
ولایات کابل و پروان که از برق وارداتی ازبکستان استفاده می‌کنند در این شب و روزها در تاریکی به سر می‌برند. برف کوچ و توفان در ارتفاعات سالنگ‌ها سبب قطع برق شده و شرکت برشنا می‌گوید تا زمانی که بارندگی ها قطع نشود، وصل دوباره لین های برق ناممکن است.
در همین حال برخی از کمک کننده‌ها و شرکت‌هایی که قرار است پروژه «کاسا یک هزار» را تطبیق کنند و همچنین نمایندگان بامیان در پارلمان گفته اند که انتقال این پروژه از طریق بامیان، خطر کمتری نسبت به مسیر سالنگ دارد و در صورتی که «کاسا یک هزار» از بامیان عبور کند از یک سو خطر قطع برق کمتر است و از سوی دیگر شهر تاریک بامیان روشن خواهد شد.
اما شرکت برشنا می‌گوید همه قراردادها تکمیل شده و تغییر مسیر این پروژه هزینه و وقت بیشتری کار دارد. آقای عالمی گفت: «ما هم مکلف هستیم که مناطق محروم مانند بامیان و دایکندی را که سال ها محروم مانده اند، برای آن ها کار کنیم. قرار است یک سب استیشن در پروان ساخته شود و از طریق غوربند لین برق به بامیان انتقال داده شود.»
حکومت افغانستان ترجیح داده است تا به جای ساخت بندهای برق، از همسایه‌های شمالی خود برق بخرد. به باور مسوولان حکومتی، برق وارداتی ارزان تر و کم هزینه تر از تولید برق در داخل این کشور تمام می‌شود. از سوی دیگر افغانستان توانایی مالی ساخت بندهای بزرگ برق را ندارد و کشورهای کمک کننده نیز تمایلی به ساخت این بندها ندارند و چنین پروژه هایی را تمویل نمی‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :