پس‌لرزه‎های آزمایش موشکی کوریای شمالی

گزارشگر:چهار شنبه 8 سنبله 1396 ۷ سنبله ۱۳۹۶

کره شمالی روز سه‌شنبه امریکا را متهم به کشاندن شبه جزیره کره به “آستانه انفجار” کرد و پاسخ کشورش با “تدابیر متقابل سخت” به اقدامات امریکا را موجه خواند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، هان تائه سونگ، سفیر کره شمالی در سازمان ملل در شهر ژنو در اظهاراتش اشاره آزمایش موشکی اخیر کره شمالی نکرد اما در سخنرانی در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل گفت: اکنون که امریکا علنا نیات خصمانه خود علیه جمهوری دموکراتیک خلق کره را با دست زدن به رزمایش‌های نظامی مشترک تهاجمی به رغم هشدارهای مکرر ما اعلام کرده کشور من کاملا حق دارد که با تدابیر متقابل سخت به عنوان حق دفاع شخصی، به امریکا پاسخ دهد.
وی افزود: امریکا باید مسئول کامل تبعات فاجعه باری که به وجود خواهد آورد، شناخته شود.
این در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیروز در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی گفت: کره شمالی باید به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در مورد برنامه موشکی‌اش احترام بگذارد.
لاوروف در کنفرانس خبری در سفر به امارات متحده عربی تاکید کرد: ما در ارتباط با مساله شلیک موشک از جانب کره شمالی به قطعنامه‌های سازمان ملل پایبندیم و بر این حقیقت تاکید می‌کنیم که کره شمالی باید به این قطعنامه‌های سازمان ملل احترام بگذارد.
همچنین ترزا می، نخست وزیر انگلیس بنا به گفته سخنگویش روز سه‌شنبه آزمایش موشکی اخیر کره شمالی را محکوم کرده است.
این سخنگو به خبرنگاران گفت: نخست وزیر انگلیس از اقدام تحریک آمیز و بی محابای کره شمالی خشمگین شده و شدیدا این آزمایش‌های غیرقانونی را محکوم می‌کند. از نقطه نظر ما، ما باید با شرکای بین‌المللی به همکاری خود ادامه دهیم تا فشارها را بر کره شمالی حفظ کنیم.
ترزا می اواخر امروز عازم ژاپن می‌شود تا با نخست وزیر این کشور مذاکراتی را انجام دهد.
این در حالی است که بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در بیانیه‌ای در توئیتر نوشت که وی نیز از اقدام تحریک آمیز و بی محابای کره شمالی نیز خشمگین شده و شدیدا این پرتاب موشکی غیرقانونی کره شمالی محکوم می‌کند.
اتحادیه اروپا نیز اقدام کره شمالی محکوم کرد.
فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: ما از تقاضا برای برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره این اتفاق حمایت می‌کنیم و اتحادیه اروپا در حال بررسی یک پاسخ مناسب با رایزنی نزدیک با شرکای کلیدی خود و در راستای گمانه‌زنی‌های شورای امنیت سازمان ملل است.
وی حمایت اتحادیه اروپا از هرگونه مذاکرات آتی بر سر مساله کره شمالی را اعلام کرد اما نسبت به اقدامات احتمالی علیه کره شمالی پس از نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل هشدار داد.
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز خواهان اتخاذ موضع سخت بین‌المللی علیه کره شمالی شد.
وی در سخنانی به دیپلمات‌های فرانسوی در شهر پاریس حمایت کشورش از ژاپن به دلیل نگرانی‌های مربوط به شلیک موشک کره شمالی به سمت خاک ژاپن را اعلام کرد.
ماکرون خواهان اتخاذ یکسری سیاست‌های سختگیر انه در قبال پیونگ یانگ به منظور اجتناب از تشدید هرچه بیشتر بحران شده و گفت: فرانسه آماده انجام هر اقدام ممکن به منظور آوردن پیونگ یانگ به پای میز مذاکره است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.